GPW wystartuje z indeksem spółek ukraińskich

DI
opublikowano: 05-04-2011, 10:28

Na GPW notowanych jest już 5 spółek z  Ukrainy. Rosnące zainteresowanie spółek ukraińskich warszawską giełdą sprawiło, że już na przełomie kwietnia i maja br. ruszy WIG Ukraina.

Ukraińscy emitenci z powodzeniem przeprowadzają oferty i debiutują na rynkach prowadzonych przez GPW. Już 5 spółek z tego kraju wybrało główny rynek warszawskiej giełdy jako platformę finansowania rozwoju. Agroton, Astarta Holding, Kernel Holding, Milkiland i Sadovaya Group przeprowadziły oferty warte łącznie blisko 1,6 mld zł.

W celu wyróżnienia ukraińskich emitentów warszawska giełda uruchamia indeks WIG Ukraina. W indeksie uwzględnione będą spółki posiadające główną siedzibę w Ukrainie lub prowadzące tam zdecydowaną większość swojej działalności operacyjnej. Spółki w indeksie WIG Ukraina będą musiały posiadać przynajmniej 10-proc. free float oraz należeć do jednego z następujących segmentów na głównym rynku GPW: 250PLUS, 50PLUS albo 5PLUS. Rewizja indeksu przeprowadzana będzie w cyklu kwartalnym. Nowi emitenci będą mogli być włączani do indeksu po trzech sesjach od debiutu. Indeks WIG Ukraina zostanie uruchomiony na przełomie kwietnia i maja br.

"Indeks spółek ukraińskich notowanych na giełdzie poza Ukrainą to pierwszy taki indeks w Europie i jest on świadectwem rozwijających się relacji gospodarczych ukraińsko-polskich, a także pomyślnej realizacji regionalnej strategii warszawskiej giełdy. GPW będzie kontynuowała działania podnoszące jej atrakcyjność dla przedsiębiorców i inwestorów, w tym również przez tworzenie parkietu firm zagranicznych notowanych na GPW" - powiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

"Duże zainteresowanie spółkami ukraińskimi notowanymi w Warszawie znajduje odzwierciedlenie nie tylko w przeprowadzonych z sukcesem ofertach - rośnie również wycena i wartość obrotu ich akcjami. Rekordzistami w tej dziedzinie są Astarta Kiev (blisko pięciokrotny wzrost kapitalizacji od dnia debiutu, z 475 mln zł do 2 033 mln zł) oraz Kernel Holding (blisko czterokrotny wzrost kapitalizacji od dnia debiutu, z 1 520 mln zł do 5 526 mln zł)" - czytamy we wtorkowym komunikacie giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane