GPW zakończyła czwartkową sesję spadkimi

10-04-2003, 16:40

Warszawska giełda zakończyła czwartkowe notowania spadkami głównych indeksów. Nastroje inwestorów pogorszyły się wyraźnie w drugiej części sesji. Do kupowania akcji nie zachęcały ich utrzymujące się przez niemal cały dzień zniżki na największych europejskich giełdach. Nie poprawiły ich nastrojów także niewielkie wzrosty na początku sesji na giełdach za oceanem.

GPW zaczęła czwartkową sesję spadkami głównych indeksów. Do półmetka notowań były one jednak umiarkowane. WIG20 utrzymywał się powyżej 1150 pkt., poziomu poniżej którego nie spadał w trakcie trzech pierwszych sesji tego tygodnia. Pojawienie się większej podaży papierów w połowie czwartkowych notowań sprowadziło w ciągu dwóch godzin indeks krajowych blue chipów do 1140 pkt., jego dziennego minimum. W ich dalszej części niewiele się już działo. Nastrojów nie poprawiły nawet wzrosty na otwarciu notowań w USA.

Duży wpływ na osłabienie rynku miała zwiększona podaż akcji Telekomunikacji Polskiej w drugiej części notowań. Sygnałem do wyprzedaży papierów spółki była zapowiedź działającego w Polsce szwedzkiego operatora telekomunikacyjnego Tele2 skierowania do UOKiK wniosku o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko TP SA. Oskarża on największy polski telekom o utrudnianie swoim klientom zmiany operatora. Szwedzi twierdzą, że TP SA łamie prawo. Poza wnioskiem do UOKiK chcą także wnieść do sądu sprawę przeciwko spółce z powództwa cywilnego.

Przez całą sesję spadała wyraźnie cena akcji PKN Orlen. Inwestorzy sprzedawali akcje spółki w związku z wiadomością o zmianie przez agencję Fitch perspektywy jej ratingu na 'negatywną'. Gdyby doszło do obniżenia samego ratingu, wzrosłyby koszty finansowe spółki.

Od początku czwartkowych notowań spadał kurs akcji Softbanku. Inwestorzy realizują zysk na jego akcjach po serii ostatnich wzrostów wywołanych wiadomością o znalezieniu się spółki na krótkiej liście konsorcjów ubiegających się o kontrakt na informatyzację PKO BP. Ponadto w czwartek w transakcjach pakietowych miało zmienić właściciela ok. 10 proc. papierów Softbanku. Akcje należące do prezesa Aleksandra Lesza miały kupować Prokom i Nihonswi. Transakcja ta oznacza przejęcie kontroli przez Prokom nad Softbankiem.

Wzrósł kurs akcji Stomilu Olsztyn, na które wezwanie ogłosił Michelin. Ich cena rynkowa jest wciąż niższa niż proponowana przez Francuzów.

Wyraźny wzrost kursu i obrotów towarzyszył notowaniom Emaksu. Spółka może znacznie poprawić wyniki dzięki sprzedaży na zagranicznych rynkach systemu pozwalającego monitorować wydruki w firmie.

Przez całą sesje drożały akcje Budimeksu. Inwestorzy prawdopodobnie liczą na to, że spółka ma dużą szansę na zdobycie kontraktów w Iraku.

Rekordowy wzrost kursu zanotowały akcje Centrozapu. W czwartek sąd miał zdecydować o upadłości spółki, czego domagali się we wnioskach zarówno jej wierzyciele, jak i zarząd. Nie doszło jednak do tego w związku z wnioskiem jednego z wierzycieli o przeniesienie sprawy do innego sądu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW zakończyła czwartkową sesję spadkimi