GPW znów wpatrzona w Wall Street

Kanrad Sobiecki
opublikowano: 03-07-2009, 00:00

Czwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się z dobrego tonu. Przemawiało za tym "bycze" zamknięcie środowej sesji w USA. Indeksy na Starym Kontynencie (w tym również na GPW) szybko osłabły i znalazły się pod kreską. Do południa WIG20 poruszał się już w trendzie bocznym. Później kupujący się ożywili i próbowali wyciągnąć główne indeksy nad kreskę. Próba nie powiodła się.

Pod koniec sesji nad Wisłą atmosferę popsuła publikacja z amerykańskiego rynku pracy. W czerwcu pracę straciło tam około 100 tys. więcej osób w sektorze pozarolniczym, niż prognozowano. Dużo działo się w samej końcówce sesji. Krajowi inwestorzy wystraszyli się dużymi spadkami za oceanem i zaczęli na wyścigi sprzedawać akcje. Ostatecznie WIG20 zakoń-czył dzień 2,24-procento-wym spadkiem. Tym razem kapitału na rynku było więcej. Obroty wyniosły bowiem 1,2 mld zł.

Największą kotwicą dla indeksu blue chipów okazał się KGHM. Akcjom lubińskiego koncernu zaszkodziła 2-procentowa obniżka cen czerwonego kruszcu. Nie pomogła również obniżona rekomendacja do "sprzedaj" przez analityków DM IDMSA. Eksperci podwyższyli jednak cenę docelową papierów do 65 zł.

Słabo radził sobie PKN Orlen. Akcjonariuszom nie spodobał się werdykt czeskiego sądu arbitrażowego. Orlen musi zapłacić 77 mln EUR kary na rzecz czeskiego Agrofert Holding. Władze płockiej spółki zapewniają, że przegrana nie wpłynie na wynik operacyjny z drugiego kwartału. Przeceniono też Lotos. Subindeks WIG-Paliwa okazał się najsłabszym wskaźnikiem na GPW. Paliwowe koncerny "dobił" spadek cen czarnego złota poniżej 70 USD za baryłkę.

 

Dużo lepiej wypadł indeks mWIG40. Zakończył on sesję na plusie. Duża w tym zasługa Netii oraz Echo Investment. Notowania kieleckiego dewelopera wsparli analitycy Deutsche Banku, którzy podwyższyli dla niego rekomendację do "kupuj".

Na rynku znalazło się też kilka innych gwiazd. Po mocnym, blisko 60-procentowym spadku przez ostatni rok sporo zarobić dały w czwartek papiery Wasko. Informatyczna spółka zapowiada, że w II kw. wyjdzie na prostą. Przy wysokich obrotach mocno podrażał Optopol. Według doniesień medialnych w akcjonariacie producenta specjalistycznego sprzętu optycznego może lada moment pojawić się nowy, znaczący inwestor.

Powody do zadowolenia mają akcjonariusze Midasa ze stajni Romana Karkosika. Inwestorzy z nadzieją patrzą na ostatnie inwestycje w zależną spółkę Centernet, która już wkrótce uruchomi nową usługę telekomunikacyjną pod nazwą "W Rodzinie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kanrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu