Gra na krótko daje zysk

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 23-09-2003, 00:00

Początek panowania serii grudniowej kontraktów na WIG20 wypadł doskonale dla posiadaczy krótkich pozycji. Pogorszenie nastrojów przyszło na nasz rynek z zachodu. Futures zaliczyły w trakcie sesji ponad 50-pkt spadek, przełamując za jednym razem kilka krótkoterminowych wsparć i wyznaczając nowe minimum korekty letniej hossy.

Teraz zarówno indeks, jak i kontrakty będą testować kluczową strefę wsparć 1480-1500 pkt, którą podczas wczorajszej sesji zdążyły naruszyć. Wydaje się, że o losach tych poziomów zadecyduje koniunktura na giełdach zachodnich. Tymczasem tam spadkowa korekta dopiero się rozpoczęła.

Ostra przecena na rynku japońskim i słaby start handlu w Europie spowodował, że notowane wcześniej ze znaczną premią w stosunku do indeksu grudniowe kontrakty na WIG20 rozpoczęły sesję spadkiem o 1 proc. Pierwsze transakcje zawarto na poziomie 1542 pkt. Na otwarciu podaż rozprawiła się z pierwszym wsparciem 1550 pkt. Na dłużej spadków nie powstrzymał również poziom 1535 pkt, z którym wcześniej posiadacze długich pozycji mogli wiązać pewne nadzieje.

Strona popytowa postawiła większy opór dopiero przy 1510 pkt. Tutaj doszło do wyraźniejszego odreagowania. W tym momencie dodatnia baza sięgała 20 pkt.

Jeszcze niedawno w łapanie szczytów bawili się pesymiści, co przynosiło im jedynie dotkliwe straty. Teraz role się odwróciły. To optymiści liczyli na obronę psychologicznego poziomu 1500 pkt na indeksie. Jednak WIG20 zamknął się poniżej tego wsparcia.

Pod koniec handlu popyt odpuścił walkę na rynku kontraktów terminowych. Najpopularniejsza grudniowa seria, czyli tzw. zetki, zakończyła sesję na minimalnym poziomie sesji, czyli 1498 pkt. Choć spadki futures były mocniejsze niż indeksów, to baza między kontraktami a WIG20 pozostała dodatnia. Indeks kończył handel na poziomie 1496,59 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gra na krótko daje zysk