Graal czeka na oferty

GRA
opublikowano: 05-05-2011, 00:00

O mniejszościowy pakiet w Koralu ubiega się Resource Partners, a w Superfishu — Arx Equity Partners.

O mniejszościowy pakiet w Koralu ubiega się Resource Partners, a w Superfishu — Arx Equity Partners.

Do końca maja do zarządu rybnego Graala mają wpłynąć oferty od funduszy zainteresowanych zakupem mniejszościowych pakietów akcji w spółkach zależnych — Superfish (segment ryb marynowanych) i Koral (segment ryb wędzonych).

— Prowadzimy rozmowy z czterema podmiotami — mówi jedynie Robert Wijata, członek zarządu Graala.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wśród zainteresowanych jest fundusz private equity Resource Partners. Do tej pory zainwestował m.in. w SPS Handel (dystrybucja produktów spożywczych), Melvit (produkcja, dystrybucja i konfekcjonowanie artykułów sypkich — kasza, ryż, płatki, mąki), Interchem (dystrybucja chemii gospodarczej, higienicznych oraz kosmetyków) i Mavit (centrum medyczne). Firma inwestuje zwykle minimum 20 mln zł, a maksymalnie 150 mln zł w jeden projekt. Z naszych informacji wynika, że rozważa inwestycję w Korala.

W Superfisha, jak nieoficjalnie wiadomo, może zainwestować z kolei Arx Equity Partners. To również fundusz regionalny, znany m.in. z inwestycji w sieć sklepów zoologicznych Kakadu, sklepy z odzieżą dziecięcą 5-10-15, a także w producenta wyrobów z tworzyw sztucznych Ergis Eurofilms.

Graal szuka inwestorów typu private equity, aby sfinansowali przejęcia, dzięki którym Koral i Superfish staną się liderami w swoich segmentach. Na sprzedaż są pakiety od 20 do 49 proc. w każdej z firm.

— Według naszych wycen wartość Korala to 150 mln zł, a Superfisha — około 100 mln zł. Szczególnie mocna jest marka Superfish — szacuję jej wartość na ponad 40 mln zł — podkreśla Robert Wijata.

Z opublikowanego właśnie raportu rocznego wynika, że Koral zakończył ubiegły rok ze 160 mln zł przychodów i 7,2 mln zł zysku netto. Superfish miał 86 mln zł sprzedaży i stratę netto na poziomie 1,7 mln zł.

— Zeszły rok był ciężki, a bieżący będzie podobny. Surowce drożeją i stają się trudno dostępne. Utrzymanie rentowności będzie w tym roku ogromnym wyzwaniem — przewiduje Robert Wijata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu