Grabarczyk: Oferty na budowę A2 korzystniejsze niż szacowano

PAP
opublikowano: 19-08-2009, 13:57

Odcinek autostrady A2 Stryków - Konotopa, między Łodzią a Warszawą, może być wybudowany za 3 mld zł, czyli o 2,7 mld zł  taniej niż wstępnie szacowano - poinformował w środę w Łodzi minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Dodał, iż wynika to z ofert cenowych, które wpłynęły na przetarg dotyczący projektu i budowy tego fragmentu A2.

Odcinek autostrady A2 Stryków - Konotopa liczyć ma 91 km. Budowa podzielona została na pięć fragmentów: 29,2 km, 16,9 km, 20 km, 17,6 km i 7,1 km. Przetarg na jego projekt i budowę został ogłoszony pod koniec marca. "Na każdy z odcinków zostało złożonych kilka ofert, w sumie 37" - powiedział Grabarczyk na konferencji prasowej.

Dodał, że obecnie trwa ocena tych ofert i każda z nich jest szczegółowo analizowana przez komisje przetargowe. Minister sądzi, że przetarg na budowę tego odcinka zostanie rozstrzygnięty do końca sierpnia. Pieniądze na tę inwestycję będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, w tym z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Budowa tego odcinka autostrady ma zakończyć się do końca maja 2012 roku. Obecnie A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem (Wielkopolskie); na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla jest płatna.

Szef resortu odniósł się również do budowy autostrady A1 na odcinku ze Strykowa do Pyrzowic. Zwrócił uwagę, że będzie to najdłuższy, jednorazowo realizowany odcinek autostrady, który liczy 180 km. Przypomniał, że zbuduje go - na podstawie umowy koncesyjnej - konsorcjum Autostrada Południe. "Do końca stycznia 2010 roku ma ono termin zamknięcia finansowego. To znaczy, musi podpisać umowy z bankami, które będą finansowały realizację tej inwestycji" - powiedział dziennikarzom.

Minister zwrócił uwagę, że od listopada 2007 roku do połowy sierpnia tego roku podpisano umowy na budowę 948 km dróg krajowych, w tym 442 km autostrad. W tym samym okresie oddano do ruchu prawie 400 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic i przebudowanych dróg. Samych autostrad - 146 km (A1 Rusocin - Nowe Marzy, A4 Zgorzelec - Krzyżowa). Jak zapewnił, do końca tego roku zostaną ogłoszone wszystkie przetargi na budowę autostrad planowanych na mistrzostwa Europy w piłce nożnej - Euro 2012.

Jak informuje ministerstwo, obecnie mamy w Polsce 1288 km dróg szybkiego ruchu, w tym 817 km autostrad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu