Grabowski szacuje PKB w 2003 bliżej 2 proc.

SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 19-02-2003, 16:10

WARSZAWA (Reuters) – Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Bogusław Grabowski powiedział w środę, że dane o produkcji przemysłowej nie oznaczają, że w najbliższych kwartałach gospodarka mocno przyspieszy. Uważa też, że w 2003 roku wzrost PKB będzie bliższy dwóch procent niż trzech.

"Miesięczny spadek produkcji ma charakter sezonowy. Mamy powolny, stopniowy proces przyspieszania wzrostu gospodarczego, w którego części krajowej popytu motorem jest utrzymująca się dobra dynamika popytu konsumpcyjnego i dynamika eksportu" - powiedział Reuterowi Grabowski komentując dane o produkcji przemysłowej.

"Takie tempo wzrostu nie daje podstawy do szacowania jakiegoś znacznego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach, ale daje podstawy do realizacji scenariusza wzrostu gospodarczego, który RPP zakładała, czyli 2-3 procent" - dodał.

Powiedział, że zagrożeniem dla tej dynamiki wzrostu gospodarczego jest sytuacja w gospodarce światowej z przedłużającym się konfliktem wokół Iraku.

"Nie widać więc przesłanek do możliwości szybszego niż zakładaliśmy wzrostu gospodarczego. Myślę, że te dane z ostatnich miesięcy uzasadniają ostrożność RPP w szacowaniu tempa wzrostu i myślę, że to będzie bliżej dolnej granicy niż górnej" - powiedział Grabowski.

GUS podał w środę, że w styczniu 2003 roku produkcja przemysłowa wzrosła licząc rok do roku o 4,2 procent i spadła miesiąc do miesiąca o 5,9 procent. Analitycy spodziewali się, że produkcja w styczniu wzrosła o 4,3 procent licząc rok do roku.

Wcześniej przedstawiciele RPP informowali, że gospodarka powinna zwiększyć tempo wzrostu do 3-3,5 procent w 2003 roku z 1,3 procent w roku ubiegłym. Największy wpływ na taką dynamikę wzrostu PKB będą miały inwestycje przedsiębiorstw, a także zwiększający się sukcesywnie popyt wewnętrzny i eksport.

((Autor: Barbara Woźniak; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: barbara.wozniak.reuters.com @reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grabowski szacuje PKB w 2003 bliżej 2 proc.