Grabowski: wejście Polski do strefy euro w 2012 roku jest realne

28-10-2008, 17:49

Wejście Polski do strefy euro w 2012 r., pomimo kryzysu na światowych rynkach, jest realne - ocenił w rozmowie z PAP ekonomista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) Maciej Grabowski.

"Jeśli chodzi o stan polskiej gospodarki, to jest to możliwe do osiągnięcia" - podkreślił.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła mapę drogową wejścia Polski do strefy euro. Jak podało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN, na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r.

We wtorek odbyło się również posiedzenie Rady Gabinetowej. Premier Donald Tusk mówił po posiedzeniu, że udało się przekonać prezydenta Lecha Kaczyńskiego do cieplejszej oceny wejścia Polski do strefy euro.

Grabowski powiedział, że może to wpłynąć pozytywnie na odbiór Polski przez światowe rynki.

"Jeśli jest poparcie polityczne prezydenta, to wpływa ono na zwiększenie wiarygodności Polski w oczach zagranicznych inwestorów" - zaznaczył.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić tzw. kryteria z Maastricht. Jedno z nich mówi o tym, że deficyt budżetowy nie może przekraczać 3 proc. PKB.

W opinii Grabowskiego, utrzymanie takiego deficytu może być największym zagrożeniem w spełnieniu kryteriów KE. Jak jednak zaznaczył, "jesteśmy w stanie utrzymać deficyt poniżej 3 proc.".

Rządowe założenia budżetu na 2009 r. mówią o wzroście PKB na poziomie 4,8 proc. W opinii Grabowskiego, "trudno się z tym zgodzić".

Zdaniem ekonomisty, ministerstwo finansów prawdopodobnie będzie musiało wprowadzić poprawkę do tych założeń.

"Trudno się spodziewać tak wysokiego wzrostu na rok 2009. Przychylałbym się do opinii, że ten wzrost będzie lekko poniżej 4 proc." - prognozuje Grabowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grabowski: wejście Polski do strefy euro w 2012 roku jest realne