Gracze odpuścili słodyczom

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 15-11-2001, 00:00

Walory spółek cukierniczych notowanych na warszawskiej giełdzie wypadły z orbity zainteresowań graczy. Przyczyną pozbywania się ich przez giełdowych inwestorów jest bez wątpienia rozczarowanie nieudanym procesem konsolidacji.

Akcje Jutrzenki i Mieszka rosły na fali spekulacji pod wezwanie ogłoszone przez potencjalnego inwestora. Tymczasem nie doszło zarówno do połączenia obu podmiotów, jak i samodzielnego pozyskania partnera branżowego.

Fiasko rozmów z partnerem szczególnie dotkliwie odczuły walory Mieszka. W ostatnich dniach kurs akcji spółki spadł około 15 proc. przy rzadko spotykanym wolumenie, co wyraźnie świadczy o tym, że gracze skupując te akcje liczyli na satysfakcjonującą premię w wezwaniu.

Wyprzedaż Mieszka niekorzystnie odbiła się na wycenie Jutrzenki. W jej przypadku pozyskanie inwestora przez konkurencyjną spółkę pozwoliłoby na rzetelną wycenę akcji bydgoskiej firmy.

Coraz częściej analitycy zwracają uwagę, że obie firmy mogą efektywnie działać samodzielnie, bez konieczności wsparcia ze strony inwestora branżowego. Mimo że mają odmienne strategie rozwoju, efekty przeprowadzonej restrukturyzacji pozwalają im na stały progres wyników i wzrost wartości firmy w długim okresie. Chociaż pod względem fundamentalnym producenci słodyczy wydają się atrakcyjną inwestycją, nie zachęci to jednak do kupna ich walorów przez spekulantów, którzy liczą wyłącznie na szybkie zyski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Gracze odpuścili słodyczom