Grafen będzie bardziej wojskowy

Spółka Nano Carbon, rozwijająca technologię, przejdzie pod skrzydła Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

To zwrot w kierunku technologii wojskowych. Grafenowa spółka Nano Carbon, która w grudniu odtrąbiła sukces, czyli pochwaliła się komercyjnym zastosowaniem grafenu, zmienia właściciela. Dziś należy w 51 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), a w 49 proc. do KGHM TFI, czyli inwestycyjnego ramienia miedziowego koncernu KGHM. Teraz będzie bardziej wojskowa. „Nano Carbon trafi jako aktywo ARP do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Grafen może mieć szerokie zastosowanie w produkcji wojskowej i mamy na myśli przede wszystkim obszarelektroniki i optoelektroniki, ale także regularny sprzęt wojskowy. Rozwinięte w PGZ technologie grafenowe będą mogły zostać wykorzystane w branżach cywilnych” — podaje biuro prasowe ARP.

Według naszych informacji, KGHM TFI ma zachować swój pakiet, a tworząca się właśnie PGZ, zwana Pegazem, dostanie pakiet 51 proc. akcji Nano Carbonu. Cała transakcja jest zgodna z nową filozofią ARP, której celem jest stworzenie spójnego systemu wspierania współpracy nauki z biznesem. Pomysł funkcjonuje pod roboczą nazwą Polski Produkt Flagowy (pisaliśmy o tym w „PB”), a w jego ramach PGZ ma stać się operatorem funduszu przeznaczonego do wybranych linii produktów. W tym do grafenu. Wojsko zaczęło już zresztą prace nad wykorzystaniem grafenu i bada m.in. zastosowanienanogogli pokrytych grafenem, masek gazowych i hełmów z dodatkiem grafenu oraz wozów bojowych z wytrzymałymi uszczelkami. Aktywny na tym polu jest m.in. Bumar PCO i Bumar Łabędy. Nano Carbon to na razie jedyna spółka w Polsce, która zaczęła komercjalizować badania nad grafem. Sprzedaje płatki grafenowe, czyli bardzo cienkie płaszczyzny utworzone z atomów węgla. Sprzedaje je instytutom badawczym, głównie zagranicznym.

— Mamy już kilkudziesięciu nabywców. Spodziewamy się wzrostu tej liczby po specjalistycznej konferencji w Berlinie, na którą wybieramy się w kwietniu — mówi Zbigniew Mularzuk, prezes Nano Carbonu.

Grafen, czyli pojedyncza warstwa atomów węgla, cienka, lekka, elastyczna, przezroczysta, prawie niezniszczalna i doskonale przewodząca prąd, ekscytuje świat już od kilku lat. Polska też mocno stawia na badania nad tym materiałem. W poniedziałek Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, główny ośrodek polskich badań grafenowych, podpisze umowę na 36 mln zł dofinansowania na stworzenie specjalnego centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii. W środę natomiast ARP przedstawi swoje przewidywania dotyczące nowych i niszowych zastosowań grafenu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane