Grantów ubywa, zwrotnych przybywa

opublikowano: 08-04-2019, 22:00

Laboratoria, wdrażanie wyników B+R, inwestycje w nowoczesny sprzęt — m.in. na to spółki mogą zdobyć dotacje z RPO.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) szacuje, że do 2020 r. pula dofinansowania zarezerwowana w regionalnych programach operacyjnych (RPO) na projekty związane z przedsiębiorczością i innowacjami wyniesie 23 mld zł. Z tej kwoty na przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe resort przewidział 8,5 mld zł, a na rozwój konkurencyjności MŚP — ok. 14,6 mld zł.

Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju,
podkreśla, że firmy i regiony z pomocą instrumentów zwrotnych budują bazę do
finansowania przedsięwzięć rozwojowych w kolejnych latach.
Zobacz więcej

WIĘCEJ POŻYCZEK:

Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że firmy i regiony z pomocą instrumentów zwrotnych budują bazę do finansowania przedsięwzięć rozwojowych w kolejnych latach. Fot. ARC

Warto podkreślić, że wspomniane wsparcie nie obejmuje tzw. krajowej rezerwy wykonania dostępnej w kopertach województw. Na rezerwę składa się 6 proc. puli z każdego RPO. Można je uruchomić po spełnieniu warunków określonych przez Komisję Europejską. Z analizy MIR wynika, że od początku perspektywy pula dotacji na innowacje i B+R skurczyła się w województwach o 54 proc.

— W sumie w regionach podpisano 2005 umów o dofinansowanie na łączną kwotę 4,6 mld zł. Zdecydowana większość projektów dotyczy procesów badawczo-rozwojowych i inwestycji w infrastrukturę B+R — podkreśla Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Drobni gracze mogą powalczyć o granty na rozwój laboratoriów i działów B+R w firmach. Do wzięcia są też bony na zakup usług polegających na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub technologii. Ich wykonawcami są jednostki naukowe. Przedstawiciele biznesu mogą też ubiegać się o wsparcie na wdrożenie wyników badań naukowych i praw własności intelektualnej.

Mariaż z nauką

Adam Hamryszczak zwraca uwagę na potrzebę wzmacniania współpracy przedstawicieli biznesu i nauki. Dzięki takiej kooperacji — jak podkreśla — badania realizowane przez polskich naukowców będą lepszą odpowiedzią na potrzeby firm. Sporym zainteresowaniem cieszą się konkursy z dotacjami na projekty zwiększające konkurencyjność firm. Dotychczas przedstawiciele biznesu podpisali łącznie 5415 umów na kwotę 10,6 mld zł, czyli 72 proc. dostępnej puli. Drobni gracze najchętniej przeznaczają wsparcie z RPO na inwestycje w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny.

Nie stronią również od projektów dotyczących stosowania zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych przy wytwarzaniu nowatorskich produktów i usług.

Dotacjami nie gardzą też firmy, które chcą zdobywać nowe rynki. Granty finansują koszty udziału przedsiębiorców w misjach i targach gospodarczych, a także usługi doradcze związane z opracowaniem strategii eksportu. Z analizy MIiR wynika, że jakość projektów składanych przez przedsiębiorców pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to przede wszystkim analiz finansowych, które muszą uwzględniać przedsięwzięcia. Poza tym projekty związane z infrastrukturą B+R często nie mają nic wspólnego z badaniami.

Pomoc publiczna

Przedstawiciele MIiR zauważają też, że drobni gracze nierzadko mają problem z interpretacją przepisów pomocy publicznej i z określeniem wydatków przeznaczonych do wsparcia. W projektach są one często przeszacowane. Ponadto przedsiębiorcy nie najlepiej radzą sobie z wypełnianiem wniosków o płatność. Muszą je wielokrotnie uzupełniać, co opóźnia wypłatę pieniędzy. Adam Hamryszczak zwraca uwagę na zwiększenie w województwach kwoty wsparcia zwrotnego dla firm.

Dotychczas instytucje zarządzające RPO podpisały umowy z pośrednikami finansowymi, które będą oferowały unijne wsparcie zwrotne, na kwotę 8,9 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy