Czytasz dzięki

Granty ograniczą ryzyko wejścia na nowe rynki

Dorota Zawislińska
opublikowano: 28-09-2020, 22:00

To już ostatni w tej perspektywie konkurs z dotacjami, które pomogą MŚP zrzeszonym pod jednym szyldem ruszyć na podbój świata.

Tylko do końca września przedsiębiorcy mogą powalczyć o granty na usługi szkoleniowo-doradcze, współpracę międzynarodową i dostęp do zagranicznej infrastruktury B+R. W puli poddziałania 2.3.3 programu Inteligentny Rozwój („Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych”) jest 28,5 mln zł. Każdy beneficjent ma szansę na wsparcie w wysokości 80 proc. wartości projektu.

— Od jakiegoś czasu obserwujemy szczególne zainteresowanie przedsiębiorców rynkami zagranicznymi. Jednak często brakuje im pieniędzy i wiedzy na ten temat. Celem konkursu jest poprawa rozpoznawalności klastrów na arenie międzynarodowej, a także rozwój oferty produktowej i współpracy z partnerami biznesowymi — mówi Monika Lorbiecka, ekspert z departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP.

Konkurs jest przeznaczony dla koordynatorów klastrów, a także należących do nich przedsiębiorców prowadzących małe, średnie lub duże firmy. Dzięki wspomnianym powiązaniom firmy mogą rozwinąć na większą skalę usługi specjalistyczne. Maksymalne dofinansowanie projektu w tym konkursie wynosi 8 mln zł. Koordynatorzy klastrów będą mogli przeznaczyć granty na wynagrodzenie pracowników biorących udział w projekcie i koszty administracyjne, w tym związane z realizacją przedsięwzięcia.

— Dotacje sfinansują kompleksowe usługi biznesowe, które pomogą wprowadzić na rynki zagraniczne ofertę klastra lub jego członków. Szczególne znaczenie w projekcie mają produkty zaawansowanetechnologicznie. Wspieranie ekspansji międzynarodowej klastrów powinno dotyczyć również ich działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej — podkreśla Monika Lorbiecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawislińska

Polecane