Granty pomogą wdrożyć innowacje

opublikowano: 23-04-2018, 22:00

Firmy ze wschodu mogą powalczyć o kolejne dotacje na projekty związane z wprowadzaniem na rynek nowatorskich rozwiązań.

Mali i średni gracze z tzw. ściany wschodniej, którzy chcą wdrażać własne lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych, otrzymają solidne wsparcie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła konkurs z dotacjami dla firm z działania 1.3.1 programu Polska Wschodnia („Wdrażanie innowacji przez MSP”). — Jest ono popularne wśród przedsiębiorców z makroregionu Polski Wschodniej, którzy szukają szansy na rozwój biznesu i stawiają na innowacje produktowe. W tym celu wykorzystują wyniki B+R, niezależnie od lokalizacjii wielkości swoich firm, oraz branże, w których działają — podkreśla Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju. Budżet naboru wynosi 150 mln zł, z czego pula 100 mln zł jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy lokują inwestycje w miastach średniej wielkości w makroregionie Polski Wschodniej.

— Nie brakuje tam problemów społeczno-gospodarczych. Liczymy, że przedstawiciele biznesu po raz kolejny udowodnią, że warto w tych miastach realizować innowacyjne pomysły — mówi Adam Hamryszczak.

Dotychczas rządowa agencja przeprowadziła trzy konkursy z poddziałania 1.3.1 — po jednym w każdym z ubiegłych lat. Dotacje otrzymały m.in. firmy z branży meblarskiej, lotniczej, IT, recyklingu i spożywczej. O wsparcie może ubiegać się firma MSP, która wchodzi w skład grupy co najmniej pięciu przedsiębiorstw współpracujących ze sobą w pokrewnych sektorach. Chodzi o tzw. ponadregionalne powiązanie kooperacyjne. Musi ono obejmować zasięgiem minimum dwa województwa, w tym przynajmniej jedno z Polski Wschodniej.

Co więcej, aby przedsiębiorca uzyskał pozytywną ocenę na etapie formalnym, powinien zatrudniać co najmniej pięciu pracowników w ostatnim roku obrotowym i osiągać przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 600 tys. zł w ciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym złożył wniosek o dofinansowanie. Firma może liczyć na wsparcie sięgające 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, ale nieprzekraczające 7 mln zł. Przedsięwzięcie powinno dotyczyć inwestycji początkowej, prowadzącej do stworzenia innowacyjnych— przynajmniej na poziomie kraju — produktów poprzez wdrożenie własnych lub zakupionych wyników prac B+R. Maksymalna łączna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 1 mln zł. Największe szanse na grant mają przedsięwzięcia, które obejmują prace badawczo- -rozwojowe prowadzone przez przedsiębiorcę samodzielnie lub zrealizowane na jego zlecenie przez jednostkę naukową. Co ważne, wspomniane prace muszą być kluczowe dla projektu i mieć uregulowaną kwestię praw własności intelektualnej. Poza tym wnioskodawca powinien właściwie udokumentować, że ma pieniądze na realizację inwestycji. Warto podkreślić, że jeżeli przedsiębiorca złoży niekompletny wniosek, będzie mógł go poprawić w trakcie oceny projektu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu