Graś: We wtorek po południu nazwiska nowych ministrów

PAP
opublikowano: 12-10-2009, 17:52

Na wtorkowej konferencji prasowej po  posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk poda nazwiska trzech nowych ministrów - poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś. Z nieoficjalnych informacji od polityków PO wynika, że Andrzeja Czumę ma zastąpić obecny wiceszef resortu sprawiedliwości Robert Kwiatkowski; ministrem sportu zostanie prawdopodobnie wiceminister w tym resorcie Adam Giersz.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, kto zastąpi Grzegorza Schetynę - najpoważniejszym kandydatem na ministra spraw wewnętrznych i administracji jest wojewoda małopolski Jerzy Miller; mówi się też o pośle PO Marku Biernackim.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu nie zapadła jeszcze decyzja, kto zastąpi ministrów z Kancelarii Premiera - Pawła Grasia (który nadal pełni obowiązki rzecznika rządu), Sławomira Nowaka (szefa gabinetu politycznego Tuska) oraz Rafała Grupińskiego.

Mirosława Drzewieckiego na stanowisku ministra sportu zastąpi prawdopodobnie wiceminister w tym resorcie Adam Giersz, bo premierowi zależy na ciągłości prac przy organizacji Euro 2012; kandydatem numer dwa jest Krzysztof Kilian (wiceprezes Polkomtela, należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności) - wynika z nieoficjalnych informacji od polityków PO. Andrzeja Czumę ma zastąpić obecny wiceszef resortu sprawiedliwości Robert Kwiatkowski.

"Kwiatkowski najprawdopodobniej zostanie ministrem, ale niewykluczone, że nie do końca kadencji, gdyby do rządu zgodził się wejść ktoś naprawdę znany - niekwestionowany autorytet prawniczy. Jeśli chodzi o ministerstwo sportu, to podstawowe kryterium jest takie, żeby nowy minister nie musiał +uczyć się+ resortu" - powiedział PAP bliski współpracownik Tuska.

Z kolei - według rozmówcy PAP z Kancelarii Premiera - Giersz gwarantuje ciągłość prac przy organizacji Euro 2012, na czym bardzo zależy premierowi. "Z drugiej strony Giersz nie ma praktycznie swojego zaplecza politycznego i z tego względu rozpatrywana jest też kandydatura Kiliana" - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii.

Według materiałów CBA, Drzewiecki i szef klubu PO Zbigniew Chlebowski mieli - podczas prac nad projektem zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych - lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej. Nazwisko Schetyny również pojawia się w materiałach CBA; minister zapewnia, że nie ma związku z aferą. Czuma ściągnął na siebie krytykę stwierdzeniem, że Drzewiecki i Chlebowski absolutnie nie są winni i w materiałach CBA nie ma dowodów przeciwko nim.

Szef rządu zapewnił, że ma do Schetyny i do Czumy pełne zaufanie, ale - jak zastrzegł - takie zaufane musi mieć także opinia publiczna, a rząd nie może zajmować się tylko obroną własnego dobrego imienia. Schetyna został już wybrany szefem klubu PO (na miejsce Chlebowskiego).

Informując o dymisji Grasia, Nowaka i Grupińskiego, Tusk mówił, że ci politycy - "najlepsi, najbardziej doświadczeni ludzie" - zajmą się teraz w Sejmie "walką o prawdę". Graś jest pewnym kandydatem Platformy do komisji śledczej mającej zająć się wyjaśnieniem tzw. afery hazardowej; niewykluczone, że w komisji zasiądzie też Nowak.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane