Grecja i ECB wyznaczą kierunek notowań

  • Szymon Zajkowski
09-02-2012, 09:34

Wczoraj wieczorem doszło w końcu do spotkania premiera Grecji z przedstawicielami głównych sił politycznych w celu negocjacji nowego programu oszczędnościowego.

Najważniejsze założenia programu to obniżenie płacy minimalnej o 22 proc. do 590 EUR, obniżenie emerytur o 15 proc. oraz redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tys. etatów do 2015 roku. Wydawało się, że greckim politykom uda się zatwierdzić oszczędności, jednak po zakończeniu spotkania Lucas Papademos poinformował, że wciąż nie udało się zatwierdzić wszystkich propozycji. Na drodze do całkowitej akceptacji programu stoi cięcie emerytur, przeciwko któremu politycy stawiają największy opór. Tym samym przed zaplanowanym na dziś na godzinę 18:00 kluczowym spotkaniem Eurogrupy, Grecja cały czas pozostaje bez porozumienia, które jest warunkiem koniecznym otrzymania przez ten kraj drugiego pakietu pomocowego.

Bez dofinansowania ze strony międzynarodowych instytucji Grecja prawdopodobnie już w marcu zostanie zmuszona do ogłoszenia niewypłacalności (20 marca zapada ok. 4 proc. greckiego długu). Doniesienia z Aten miały niewielki wpływ na rynek walutowy. Eurodolar podczas sesji azjatyckiej poruszał się w trendzie bocznym, natomiast tuż przed rozpoczęciem notowań na Starym Kontynencie euro umocniło się do dolara do poziomu 1,3312. Dziś uczestnicy rynku przyglądać się będą dalszym negocjacjom prowadzonym przez greckich polityków, którzy mają czas na akceptację programu oszczędnościowego do rozpoczęcia spotkania Eurogrupy. Ponadto Europejski Bank Centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

Po względnej stabilizacji na rynkach finansowych oraz poprawiających się danych ze strefy euro ECB prawdopodobnie nie zmieni kosztu pieniądza, który obecnie kształtuje się na poziomie 1 proc. Co więcej operacja LTRO z 20 grudnia, jak na razie okazała się dużym sukcesem (między innymi zwiększając płynność na rynku międzybankowym oraz stabilizując sytuacje na europejskim rynku długu) i w obliczu zbliżającej się kolejnej „rundy” LTRO (która odbędzie się prawdopodobnie pod koniec lutego), nie ma wyraźnych powodów do zmiany polityki monetarnej. Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB zaplanowana jest na godzinę 14:30. Ponadto decyzje w sprawie stóp procentowych podejmował dziś będzie Bank Anglii. Również w tym przypadku przewidywane jest pozostawienie stóp procentowych a dotychczasowym poziomie- 0,5 proc. Z danych makroekonomicznych, najważniejszy odczyt dotyczył będzie nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych. Odczyt powinien znów wykazać niską wartość, potwierdzając stosunkowo pozytywny trend na amerykańskim rynku pracy.

Złoty wczoraj osłabił się w stosunku do euro jaki i dolara. Kurs USD/PLN odbił się od 78,6 proc. zniesienia Fibonacciego ostatniej fali wzrostowej, natomiast spadki EUR/PLN zatrzymały się na 61,8 proc. zniesieniu fali wzrostowej zapoczątkowanej w maju ubiegłego roku. Kierunek dzisiejszych notowań wyznaczą doniesienia o postępach w negocjacjach greckiego pakietu oszczędnościowego oraz Europejski Bank Centralny. Możliwy przedział wahań na dziś to 3,14- 3,17 w stosunku do dolara oraz 4,17- 4,20 w stosunku do euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grecja i ECB wyznaczą kierunek notowań