Grecja odnotowała sporą nadwyżkę pierwotną budżetu

opublikowano: 15-12-2015, 13:20

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy bieżącego roku, rząd centralny Grecji odnotował pierwotną nadwyżkę budżetową w kwocie 4,35 mld euro, donosi Reuters. To wynik lepszy niż zakładał cel strategiczny, głównie dzięki zmniejszeniu wydatków, wynika z danych zaprezentowanych przez ministerstwo finansów.

Nadwyżka nie uwzględnia budżetów organizacji opieki społecznej i administracji lokalnych i różni się od danych monitorowanych przez kredytodawców Grecji z  UE i MFW, obrazuje jednak stan finansów gotówkowych kraju.

Cel rządu zakładał pierwotną nadwyżkę budżetową – bez uwzględniania kosztów obsługi długu -  na poziomie 2,65 mld euro w okresie do stycznia do listopada 2015 r.

Dochody podatkowe wyniosły w tym okresie  41,04 mld euro i były o 1,35 mld euro poniżej docelowej wartości na poziomie 42.39 mld euro.

Ale deficyt wpływów podatkowych został z nawiązką zrekompensowany przez niższe wydatki budżetu, które zamknęły się kwotą 42,48 mld euro, o 2,34 mld euro mniej niż zakładano.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu