Grecja: Przerwany strajk w zakładach energetycznych DEI

PAP
06-07-2014, 21:40

W Grecji pracownicy państwowych zakładów energetycznych DEI przerwali w niedzielę akcję strajkową przeciwko planom częściowej prywatyzacji przedsiębiorstwa.

 Rząd w Atenach zagroził, że w przypadku kontynuowania protestu jego uczestnicy dostaną wypowiedzenia.

Związek zawodowy pracowników DEI poinformował w komunikacie, że wobec groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy każdego, kto nie podporządkuje się rządowemu dekretowi o "przymusowej mobilizacji cywilnej", pracownicy przerywają strajk, ale nie odstępują od postulatu powstrzymania prywatyzacji firmy.

"Walkę będziemy prowadzili w innej formie, ale protesty i akcje związkowe będą trwały" - brzmi komunikat związkowców. Wezwali oni również inne przedsiębiorstwa państwowe do podjęcia "wspólnych inicjatyw" w celu przeciwstawienia się decyzjom rządu, który oskarżają o "podkopywanie demokracji i konstytucji".

Pracownicy DEI zapewnili, że dostawy energii elektrycznej w poszczególnych regionach kraju będą "stopniowo przywracane" i nie będzie więcej przerw w dostawach prądu, ponieważ elektrownie "kolejno podejmują pracę".

Po tym, jak sąd w Atenach uznał strajk energetyków za nielegalny, rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił w sobotę tzw. mobilizację załóg pracowniczych DEI, co uniemożliwia prowadzenie strajku.

Załoga DEI nie chce się zgodzić na sprzedaż 30 procent DEI. Ma to być warunek eurolandu, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, którzy uzależniają od jego spełnienia dalszą pomoc finansową dla wychodzącej z kryzysu Grecji.

Podczas strajku w DEI solidarność ze związkowcami sektora energetycznego zadeklarowały inne greckie związki zawodowe i partie opozycyjne, m.in. lewicowa partia SYRIZA, która domaga się referendum w sprawie prywatyzacji greckiej energetyki. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Grecja: Przerwany strajk w zakładach energetycznych DEI