Grecja przyniosła rynkom ulgę

opublikowano: 23-01-2012, 17:34

Europejskie indeksy wspięły się w piątek do poziomów najwyższych od pięciu miesięcy, a wszystko za sprawą bardzo dobrych wyników banków w czym pomogły zapewnienia Niemiec i Francji o postępie w rozmowach na temat redukcji zadłużenia Grecji.

Akcje banków UniCredit SpA i Commerzbank zyskały co najmniej 12 proc. na wieści o porozumieniu w sprawie redukcji greckiego zadłużenia. O 12 proc. rosły również akcje największego fińskiego producenta stali nierdzewnej firmy Outokumpu Oyj w związku z informacją o prowadzonych przez nią rozmowach o możliwej fuzji z niemiecką spółką ThyssenKrupp.

Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 podczas poniedziałkowej sesji wahał się pomiędzy stratami a zyskami przez większość sesji, jednak od początku roku zyskał w sumie już ponad 5 proc., co jest najlepszym rozpoczęciem roku od 1997 roku, a wszystko dzięki doniesieniom o coraz lepszej kondycji światowej gospodarki.

Jednak pomimo bardzo dobrego rozpoczęcia roku wycena europejskich spółek spadła wobec amerykańskich do najniższego poziomu od 2004 roku. Prognozy dla gospodarek Europy i Stanów Zjednoczonych są najbardziej rozbieżne od 1998 roku.

Po 11 proc. spadku w ubiegłym roku wskaźnik cena/wartość księgowa dla Stoxx Europe 600 to 1,43. W przypadku S&P500 sięga 2,14. Paneuropejski indeks był o co najmniej 30 proc. niżej wyceniony od amerykańskiego przez kolejnych 69 dni, najdłużej od siedmiu lat. Ekonomiści prognozują, że gospodarka USA wzrośnie w tym roku o 2,3 proc. Prognoza dla Europy to 0,2 proc. spadek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy