Grecki rząd upublicznił listę reform

PAP
opublikowano: 24-02-2015, 14:02

Grecki rząd upublicznił we wtorek listę zobowiązań przedstawionych międzynarodowym wierzycielom. Przewiduje ona m.in. zrewidowanie programu prywatyzacji, które nie zostały jeszcze wdrożone, ale bez rezygnacji z jego celów.

Podtrzymano również cel podniesienia pensji minimalnej, ale nie podano harmonogramu i wysokości podwyżek.

W liczącym cztery rozdziały dokumencie kilka razy znalazł się zapis o "konsultacjach z instytucjami" międzynarodowymi - Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. To te same instytucje, z którymi po wyborach z końca stycznia rząd Aleksisa Ciprasa zapowiadał zerwanie współpracy - przypomina AFP.

Rząd w Atenach zapowiedział również restrukturyzację systemu fiskalnego i zobowiązał się do poprawy systemu zbierania podatków.

Wcześniej agencja Reutera informowała, że w przedstawionym wierzycielom planie reform Grecja zapewniła, że żadne działania w celu poprawy sytuacji Greków nie odbiją się na budżecie kraju.

Zapowiadano też konsolidację funduszy emerytalnych w celu uzyskania oszczędności oraz wyeliminowania luk i zachęt skłaniających obywateli greckich do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Według Reutera rząd grecki chce w ten sposób dotrzymać obietnicy danej swoim wyborcom, że nie dopuści do kolejnych cięć w emeryturach, czego domagały się UE i MFW.

Rząd Grecji obiecał zmiany w siatce płac sektora publicznego, aby z jednej strony zapobiec dalszemu obniżeniu wynagrodzeń, a z drugiej utrzymać ogólne wydatki rządu na ten cel na obecnym poziomie. Zapowiada, że będzie stopniowo wprowadzać system zbiorowych negocjacji płacowych, by z czasem podwyższyć płacę minimalną. Zastrzeżono, że jakakolwiek podwyżka płacy minimalnej będzie wprowadzona we współpracy z partnerami w UE i innymi.

Wcześniej we wtorek Komisja Europejska poinformowała, że Grecja przekazała listę proponowanych reform gospodarczych szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, KE, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnego.

Źródła w KE oceniły, że przedstawiona lista propozycji jest "dostatecznie wyczerpująca, by być zasadnym punktem wyjścia dla pomyślnego zakończenia przeglądu".

W piątek Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform. Pierwsza lista reform ma być oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, Europejski Bank Centralny). Do końca kwietnia lista ma być uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane