Grecki serial coraz bliżej finału

Łukasz Wosch
opublikowano: 08-02-2012, 00:00

WALUTY

Inwestorzy we wtorek czekali na wieści z Aten. Gdy na rynek dotarła wiadomość, że około 20.00 zostanie przedstawiony ostateczny tekst umowy związanej z drugim pakietem pomocowym, odetchnęli z ulgą i uwierzyli, że kilkudniowe zamieszanie zmierza ku końcowi. Otwarta jednak pozostaje cały czas skala umorzenia greckiego długu, na którą również rynkowi przyszło czekać bardzo długo.

Ostatnie spekulacje mówią, że około 10 proc. posiadaczy prywatnych obligacji odrzucało jakiekolwiek warunki umorzenia długu. To nieznacznie komplikuje całą sytuację, jednak inwestorzy zapewne poczekają z większymi transakcjami do rozstrzygnięcia.

Złoty podążał wczoraj za nastrojami globalnymi. Ostatecznie, podobnie jak szeroki rynek, pozostał w wyznaczonych już wcześniej szerokich obszarach konsolidacji. Dziś istotne dla naszej waluty będą nie tylko rozstrzygnięcia w sprawie Grecji, ale również decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych. Komunikat po posiedzeniu RPP będzie uważnie czytany, bo w ostatnich tygodniach rozmyły się oczekiwania rynku odnośnie kształtowania stóp w kolejnych kwartałach. Na tym posiedzeniu główna stopa procentowa nie powinna ulec zmianie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wosch

Polecane