Czytasz dzięki

Greckie umocnienie złotego

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 13-07-2015, 14:40

Jest porozumienie ws. trzeciego programu pomocowego dla Grecji. To zmniejsza obawy inwestorów i preferuje bardziej ryzykowne aktywa. W poniedziałek na wartości zyskuje m.in. złoty i akcje.

Dziś złoty zyskuje na wartości w relacji do większości głównych walut. O godzinie 14:06 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1452 zł wobec 4,1727 zł w piątek na koniec notowań. Kurs CHF/PLN spadł do 3,9590 zł z 3,9854 zł. Wyjątkiem jest tylko para USD/PLN, która po porannym spadku do 3,7047 zł z 3,7435 zł, następnie wróciła do 3,7523 zł.

Euro i szwajcarski frank tanieją po tym, jak dziś nad ranem europejskim politykom udało się wypracować kompromis ws. trzeciego programu pomocowego dla Grecji. Rynki taki scenariusz zaczęły zakładać już w drugiej połowie ubiegłego tygodnia. To wówczas bowiem rozpoczął się proces umocnienia złotego. Proces, który ma szansę być kontynuowany. Szacujemy, że w notowaniach polskich par była zawarta 10-15 groszowa premia za ryzyko związane z Grecją. O tyle też notowania głównych par powinny spać licząc od zeszłotygodniowych maksimów.

Znacznie większe spadki sugeruje natomiast analiza sytuacji na wykresach dziennych CHF/PLN i EUR/PLN. Obie te pary wybiły się dołem z rysowanych od drugiej połowy kwietnia kanałów wzrostowych. Wybicie z tychże kanałów, zgodnie z teorią analizy wykresów, może zapowiadać spadek kursu franka w okolice 3,85 zł, a euro do 4,08-4,09 zł.

Zupełnie inaczej kształtuje się natomiast sytuacja na USD/PLN. Dolar najpierw rano potaniał do złotego, a następnie podrożał. Wahania te są odpowiedzią na zmiany jakie mają miejsce na wykresie głównej pary walutowej. Mianowicie EUR/USD. Pomimo greckiego kompromisu para ta dziś spada. Spada dlatego, że euro wcześniej nie poddawało się złym nastrojom i obawom o Grecję i nie traciło na wartości. Dlatego teraz nie dyskontuje porozumienia. Co więcej, ten temat wydaje się już ostatecznie zamknięty i uwaga inwestorów powoli przesuwa się w stronę USA i podwyżek stóp procentowych przez Fed. Pretekstem ogniskującym uwagę rynków na tych sprawach jest zaplanowane na ten tydzień wystąpienia Janet Yellen w Kongresie, gdzie szefowa Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej. Z punktu widzenia kształtowania się oczekiwań co do terminu pierwszej podwyżki stóp w USA, istotne też będą publikowane we wtorek dane o sprzedaży detalicznej i piątkowe dane o inflacji CPI.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W tym tygodniu rynki finansowe będą żyły nie tylko sprawą Grecji (tylko dziś) i doniesieniami z USA. Za sprawą zaplanowanych na środę publikacji danych makroekonomicznych z Chin, w tym raportu nt. dynamiki chińskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB), wróci też temat kondycji tamtejszej gospodarki.

Wydarzeniem najbliższych dni na krajowym rynku walutowym będzie natomiast publikacja całej serii danych z polskiej gospodarki. Danych, które powinny pokazać poprawę koniunktury i tym samym wspierać złotego.

Reasumując, porozumienie ws. Grecji, dyskontowane już w drugiej połowie poprzedniego tygodnia, dało dziś impuls do dalszego umocnienia złotego. Od jutra jednak uwaga skoncentruje się na USA, Chinach i krajowych danych makroekonomicznych. Te ostatnie mają szansę wesprzeć złotego. Wpływ pozostałych dwóch elementów nie jest oczywisty. Gdyby sugerować się sytuacją na wykresach polskich par to raczej będzie pozytywny, doprowadzając do dalszego umocnienia złotego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane