Greenpeace skarży program jądrowy

DI, PAP
opublikowano: 25-04-2014, 00:00

Organizacja ekologiczna w skardze do KPRM twierdzi, że w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej nie uwzględniono wyników konsultacji.

Czy w ocenie oddziaływania na środowisko (OOŚ) przygotowanej na potrzeby Programu Polskiej Energetyki Jądrowej — aby uzasadnić wprowadzenie energii jądrowej do Polski — pominięto kluczowe czynniki? Tak twierdzi organizacja ekologiczna Greenpeace w skardze złożonej w czwartek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i domaga się unieważnienia programu oraz przygotowania nowej OOŚ. Jako powód podaje niezgodne z prawem nieuwzględnienie wyników konsultacji. — Greenpeace ma za sobą kilka wygranych spraw, w których zaskarżaliśmy niewystarczająco uzasadnione decyzje rządów na całym świecie, między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rumunii i na Słowacji — oświadczył Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska. Według Greenpeace, w OOŚ nie zawarto np. pełnych analiz porównawczych z alternatywnymi kierunkami polityki energetycznej, szczególnie związanych z efektywnością energetyczną i rozwojem energetyki odnawialnej. Kolejnym zastrzeżeniem według ekologów jest to, że PPEJ nie bierze pod uwagę możliwości wystąpienia jakichkolwiek poważnych awarii w elektrowniach jądrowych, ponieważ zakłada, że żadna awaria nie może doprowadzić do wycieku znacznych ilości substancji radioaktywnych. Ministerstwo Gospodarki twierdzi, że sposób przeprowadzenia konsultacji został pozytywnie oceniony przez MiędzynarodowąAgencjęEnergii Atomowej, jako „prowadzony według najwyższych standardów”, a ich wyniki są dostępne na stronie internetowej resortu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu