Greenspan i Bush wywołali spadki na Wall Street

12-09-2002, 21:19

Czwartkowe wypowiedzi czołowych postaci amerykańskiej gospodarki wywołały przecenę indeksów na prawie wszystkich giełdach. Prezydent USA, George W. Bush zapowiedział na forum ONZ, że atak na Irak jest nieunikniony, jeżeli Bagdad nie dostosuje się do rezolucji ONZ. Z kolei Alan Greenspan zalecił zwiększenie dyscypliny budżetowej. Szef Fed podkreślił przed komisją budżetową, ze wysoki deficyt budżetowy może negatywnie odbić się na perspektywach wzrostu amerykańskiej gospodarki.

Pesymistyczny oddźwięk przyniosły tez publikacje danych makroekonomicznych. Rekordowo wysoki deficyt handlu zagranicznego, sięgający 130 mld USD oraz najgorsza od pięciu miesięcy sytuacja na rynku pracy zniechęciły rynek do kupna akcji.

Największa przecena dotknęła spółki półprzewodnikowe i komputerowe. Ponad 4 proc. straciły m. in. Intel i Hewlett-Packard. Przecenę w sektorze wywołały holenderski Philips Electronics i Taiwan Semiconductors, które obniżyły prognozy sprzedaży i zapowiedziały ograniczenie wydatków na urządzenia do produkcji półprzewodników. Philips Electronics potaniał o 10 proc W dół poszły m.in. Intel, Texas Instruments i Applied Micro Circuits. W Europie potaniały papiery ASML, Infineona i STMicroelectronics.

Na Starym Kontynencie spadkom przewodził sektor telekomunikacyjny, z powodu fali negatywnych rekomendacji, wydanych dla czołowych spółek TMT. Vodafone, czołowy operator telefonii komórkowej, stracił 6,25 proc. po zredukowaniu rekomendacji przez UBS Warburg. Szwedzki producent komórek, Ericsson spadł o 6,1 proc. po obniżeniu ratingu Moody's.

France Telecom potaniał o 3,7 proc. ze względu na plany akcji emisji z prawem poboru o wartości 15 mld EUR. Decyzja EBC, o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, nie wpłynęła na obraz rynku.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Greenspan i Bush wywołali spadki na Wall Street