Greenspan: ujemne stopy w USA to tylko kwestia czasu

  • PAP
opublikowano: 04-09-2019, 17:36

Były szef Fed Alan Greenspan uważa, że nie trzeba będzie długo czekać, aby ujemne stopy procenowe stały się rzeczywistością także w USA.

- Widać to dobrze na całym świecie. To tylko kwestia czasu zanim stanie się to w Stanach Zjednoczonych – powiedział Greenspan w CNBC.

Alan Greenspan, fot. Bloomberg
Alan Greenspan, fot. Bloomberg
None
None

Szef Fed w latach 1987-2006 radzi, aby inwestorzy śledzili rentowność obligacji 30-letnich USA. Obecnie wynosi 1,978 proc., ale w ubiegłym tygodniu spadła najniżej w historii.

Rentowności obligacji USA wciąż są dodatnie, ale Fed już dokonał jednej obniżki stóp procentowych, a rynek spodziewa się następnych, szacując na prawie 93 proc. prawdopodobieństwo cięcia we wrześniu.

Greenspan uważa, że także starzenie się społeczeństw napędza popyt na obligacje, co powoduje spadek ich rentowności. Zwrócił również uwagę, że cena złota rośnie ostatnio, bo ludzie szukają „twardych” aktywów, o których wiedzą, że będą trzymać wartość przez długi czas. Cena złota na rynku terminowym wzrosła już o ponad 21 proc. w tym roku i jest najwyższa od 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane