Griffin bierze Qualię

  • Emil Górecki
opublikowano: 20-01-2015, 00:00

Bank czyści bilans z nieruchomości, więc fundusz zwietrzył okazję.

PKO Bank Polski i fundusz zarządzany przez Griffin Group podpisały list intencyjny dotyczący sprzedaży deweloperskiej spółki Qualia Development oraz dwóch warszawskich budynków biurowych zajmowanych przez bank: przy ul. Nowogrodzkiej i Sienkiewicza. Warunkiem zawarcia transakcji jest m.in. uzyskanie zgody urzędu antymonopolowego. Transakcja ma się zamknąć na przełomie I i II kwartału tego roku.

— Sprzedaż aktywów nieruchomościowych i spółki deweloperskiej jest zgodna ze strategią PKO BP, zakładającą koncentrację na podstawowej działalności. Transakcja pozwoli obniżyć ryzyko oraz uwolnić pieniądze, które będzie można przeznaczyć na działalność kredytową — mówi Paweł Borys, dyrektor ds. strategii i inwestycji PKO BP.

Na ile będzie opiewała transakcja? Żadna ze stron nie podaje tej informacji. Rok temu Qualia oraz dwa sprzedawane biurowce były wyceniane przez rynek na ponad 400 mln zł, choć z warunkiem utrzymania dotychczasowego kredytowania. PKO BP było wówczas jedynym kredytodawcą Qualii, wartość zadłużenia wynosiła około 270 mln zł. Po trzecim kwartale 2014 r. w bilansie banku spółka jest warta ponad 318 mln zł, a jej obecne zadłużenie to ok. 160 mln zł. Griffin na razie nie chce mówić na temat planów dotyczących Qualii. Poprzednio fundusz wchłonął m.in. spółkę Meble Emilia, która była właścicielem kilkunastu działek w Warszawie. Spółka poukładała je i sprzedała. Pozostawiła sobie jedynie pawilon przy ul. Emilii Plater w centrum stolicy, gdzie zamierza wybudować wieżowiec.

— Wiemy, jak wykorzystać potencjał przejmowanych nieruchomości, a przede wszystkim nie boimy się tak zróżnicowanych i złożonych projektów — mówi Piotr Belka odpowiedzialny za inwestycje Griffin Group.

W zeszłym roku Griffin był faworytem do przejęcia Polskiego Holdingu Nieruchomości, jednak proponowana cena nie satysfakcjonowała skarbu państwa. Obecnie negocjuje także przejęcie od Michała Sołowowa blisko 46 proc. akcji Echo Investment. Negocjacje są twarde i — jak wynika z naszych źródeł — nie wróżą szybkiego dopięcia transakcji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Griffin bierze Qualię