Gripen podaje rękę Daewoo FSO

Cezary Pytlos
01-08-2002, 00:00

MG Rover zasugerował stronie polskiej, że wybór Gripena jako nowego samolotu dla polskiego lotnictwa wojskowego ułatwi uzyskanie kredytu niezbędnego do uruchomienia produkcji samochodów na warszawskim Żeraniu. O takiej możliwości 18 lipca na łamach „PB” poinformował Ian McNamee, dyrektor zarządzający Gripen International, w którym po 50 proc. udziałów posiadają BAE Systems i szwedzki Saab. Wczoraj MG Rover po raz pierwszy przedstawił pełny biznesplan, dotyczący inwestycji w żerańskiej fabryce Daewoo. Zawarto w nim również źródła ich finansowania.

— Oczywiście biznesplan oparty jest na kredytach rządowych, ale także pojawiła się sugestia, że powiązanie z offsetem załatwiłoby wszystkie sprawy kredytowe — powiedział Maciej Leśny, wiceminister gospodarki.

Wiceminister dodał, że przedstawiciele brytyjskiego inwestora widzą możliwość uzyskania pieniędzy na inwestycje na Żeraniu w ramach tzw. offsetu, związanego z toczącym się przetargiem na dostawę 48 samolotów wielozadaniowych dla polskiego wojska.

— Było powiedziane, że gdybyśmy się zdecydowali, to można sobie wyobrazić, że BAE Systems wejdzie z finansowaniem i wtedy nie byłoby problemów z kredytami — powiedział wiceminister Leśny.

Brytyjska spółka zbrojeniowa BAE Systems tworzy ze szwedzkim koncernem SAAB konsorcjum Gripen International, oferujące polskiej armii samolot wielozadaniowy Jas-39. Minister Leśny powiedział, że choć biznesplan „wygląda nie najgorzej”, zdziwienie wzbudza cena aut, które chce sprzedawać na naszym rynku MG Rover.

— Oferowanie auta typu Rover 45 za 40-45 tys. zł to nie jest oferta, która mogłaby zawojować polski rynek — powiedział Leśny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gripen podaje rękę Daewoo FSO