Gronicki: Kluza nie będzie decydować o priorytetach budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
10-07-2006, 12:31

Były minister finansów Mirosław Gronicki, uważa, że kandydat na nowego szefa resortu finansów Stanisław Kluza nie będzie podejmował decyzji strategicznych, więc nie będzie decydował o tym, co w następnym budżecie będzie priorytetem.

Były minister finansów Mirosław Gronicki, uważa, że kandydat na nowego szefa resortu finansów Stanisław Kluza nie będzie podejmował decyzji strategicznych, więc nie będzie decydował o tym, co w następnym budżecie będzie priorytetem.

Kluza, obecnie wiceminister finansów, ma zastąpić powołanego kilkanaście dni temu Pawła Wojciechowskiego.

Według Gronickiego, nie jest istotne, że po zapowiedzi powołania Kluzy na stanowisko ministra finansów pojawiły się komentarze, iż jego pozycja będzie słaba, bo jak dotąd niewielu szefów resortu finansów miało mocną pozycję polityczną.

"Nawet Zyta Gilowska, która zdobyła dość silną pozycję w rządzie, wiedziała, jakie ma ograniczenia i po jakich polach mogła się poruszać" - powiedział w poniedziałek PAP Gronicki.

Jego zdaniem, najważniejsze jest, czy Kluza będzie potrafił przekonać przyszłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, że zwiększanie wydatków może spowodować, iż w budżecie zabraknie pieniędzy i wtedy trzeba będzie zwiększyć deficyt budżetowy.

"Jak dotąd widać, że Stanisław Kluza przekonał kandydata na premiera Jarosława Kaczyńskiego, iż tzw. kotwica budżetowa na poziomie 30 mld zł musi być utrzymana, bo taka zapowiedź pojawiła się w wystąpieniu Kaczyńskiego. To jest informacja pozytywna" - powiedział Mirosław Gronicki.

Jego zdaniem, spokojna reakcja rynków na zmiany na stanowiskach premiera i ministra finansów, związana jest z zapowiedziami kontynuowania polityki finansowej poprzedników.

"Rynek nie ocenia osoby ministra finansów, tylko wsłuchuje się w zapowiedzi dotyczące polityki finansowej. Jeśli w tych zapowiedziach nie ma znaczącej zmiany w stosunku do zapowiedzi Pawła Wojciechowskiego, a przede wszystkim do zapowiedzi Zyty Gilowskiej, to nie powinniśmy obawiać się reakcji (rynków - PAP)" - uważa Gronicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronicki: Kluza nie będzie decydować o priorytetach budżetu