Gruntowne porządki wymagają zgody

MDG
25-04-2006, 00:00

Najpierw grupa podatkowa, potem — o ile zgodzą się akcjonariusze — struktura holdingowa — tak ma wyglądać PZU w styczniu 2008 r.

PZU, największa polska firma ubezpieczeniowa, próbuje się przeobrażać. Już wiadomo, że zarząd spółki, której główni akcjonariusze o kilku lat są skłóceni, na początek utworzy kapitałową grupę podatkową. Jej powstanie nie wymaga bowiem zgody walnego, czyli de facto skarbu państwa oraz holenderskiego Eureko. Dzięki takiej grupie łatwiejsze będą rozliczenia podatkowe m.in. związane z VAT.

Z nową czapą

Strategicznym celem PZU jest jednak stworzenie spółki holdingowej, na co jednak będzie potrzebna zgoda obu akcjonariuszy. Ten zabieg ma doprowadzić do obniżki kosztów oraz do wykorzystania efektów wewnątrzgrupowej synergii. Obecnie spółką matką jest majątkowe PZU, pod które m.in. podlega równie potężne życiowe PZU. Pomysł jest taki, aby utworzyć „czapę” holdingową oraz wydzielić pod nią spółkę PZU Majątek. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie licencyjne w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Analitycy wskazują, że w obecnie grupa jest dość luźną federacją firm o dużym stopniu autonomiczności.

— Zarząd PZU nie ma możliwości sprawowania efektywnego nadzoru właścicielskiego. Struktura ładu korporacyjnego jest nieodpowiednia dla naszej spółki. W ograniczonym stopniu są realizowane inicjatywy, pozwalające na wykorzystanie skali działalności — mówi Cezary Stypułkowski, prezes PZU.

Jak szacuje, dzięki przekształceniom holdingowym będzie możliwa obniżka kosztów funkcjonowania grupy o 475 mln zł. Dodatkowo przypis składki mógłby wzrosnąć o kolejny miliard — za sprawą polepszenie współpracy sprzedażowej wewnątrz grupy.

Połowa do podziału

PZU proponuje, by na dywidendę przeznaczyć połowę zysku za 2005 r. Wyniósł on 2,69 mld zł. W tej sprawie najwięcej do powiedzenia ma skarb państwa, który ma większościowy pakiet w spółce i... duże potrzeby w kontekście kiepskich wpływów z prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MDG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gruntowne porządki wymagają zgody