Grunty na medal już zostały wybrane

Agnieszka Zielińska
13-12-2005, 00:00

Znane są już wyniki pierwszej edycji konkursu „Grunt na medal”. Zwycięzcami zostało szesnaście gmin oferujących najciekawsze tereny pod inwestycje.

Atrakcyjny grunt w dobrej lokalizacji to najlepszy sposób na zdobycie zagranicznego inwestora. Nie zawsze jednak samorządy potrafią w odpowiedni sposób go wypromować. Doskonałą okazją, aby to zrobić, jest konkurs „Grunt na medal”, zorganizowany w tym roku po raz pierwszy przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Cel konkursu

PAIIZ zorganizował konkurs po to, by zdobyć informacje o najlepszych terenach inwestycyjnych, które można zaproponować zagranicznemu kapitałowi.

Adresatami były samorządy. Mogły zgłosić dowolną liczbę terenów przeznaczonych pod inwestycje, niezależnie od ich wielkości. Warunkiem był uregulowany stan prawny, przeznaczenie pod działalność przemysłową, dostępność wszystkich mediów (elektryczność, woda, gaz, kanalizacja, a także dogodna lokalizacja (tereny powinny mieć dostęp do głównej drogi lub lotniska). Najwyżej punktowane były grunty położone przy autostradzie.

Dodatkowe atuty inwestycyjne to m.in.: płaskie ukształtowanie terenu, regularny kształt zbliżony o prostokąta lub kwadratu i bocznica kolejowa na terenie działki lub w jej pobliżu. Z udziału w konkursie wyłączono natomiast tereny specjalnych stref ekonomicznych oraz parków przemysłowych i technologicznych.

Korzyści

Odzew był niespodziewanie duży. Ideę konkursu chętnie poparli marszałkowie województw, którzy osobiście zachęcali władze lokalnych gmin do udziału w akcji.

W sumie nadesłano 342 oferty, spośród których jury wybrało złotą szesnastkę najlepszych inwestycyjnych terenów, po jednym z każdego województwa.

Dodatkowo ponad 80 ofert PAIIZ uznała za bardzo interesujące. Najwięcej wyróżnień dostały województwa: dolnośląskie (9 gmin), opolskie (6 gmin), kujawsko-pomorskie i lubuskie (5 gmin), lubelskie i śląskie (po 4 gminy).

Każda zwycięska gmina otrzymała z rąk przedstawiciela PAIIZ pamiątkowy certyfikat, specjalnie na tę okoliczność wybity medal oraz ogromny, kolorowy banner.

Laureaci mają również większe szanse na zdobycie inwestorów, bo będą rekomendowani przez PAIIZ firmom zagranicznym.

Konkurs przeprowadzono przy współpracy regionalnych Centrów Obsługi Inwestora (COI) — partnerów PAIIZ. Centra zapewniają inwestorom kompleksową obsługę zarówno w czasie prowadzenia inwestycji, jak i po ich zakończeniu na poziomie każdego województwa. Projekt powstawania ogólnopolskiej sieci COI realizowany był od początku 2004 r. do czerwca 2006 r. Dziś PAIIZ ma już regionalne COI w każdym z województw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Grunty na medal już zostały wybrane