Grupa Pekao uruchomiła samorządowy fundusz inwestycyjny

PAP, AR
opublikowano: 18-07-2018, 13:35

Bank Pekao SA we współpracy z Pekao TFI uruchomił pierwszy na polskim rynku samorządowy fundusz inwestycyjny o nazwie Pekao Samorząd Plus FIZ - poinformował w środę bank.

Takiego funduszu na polskim rynku jeszcze nie było. Jego aktywa to m.in. obligacje miast i województw oraz spółek komunalnych realizujących projekty inwestycyjne finansowane przez bank - przekazał w komunikacie bank Pekao SA. 

Rafał Petsch, dyrektor departamentu instytucji finansowych i sektora publicznego w Pekao SA zapewnia, że nowy produkt grupy będzie mieć znaczenie zarówno dla klientów banku, jak i samorządów, których inwestycje generują wzrost PKB Polski. Dotychczas - uważa - inwestowanie w obligacje komunalne, które są stosunkowo dochodowe i mniej ryzykowne, było trudne dla klientów banku.
Zobacz więcej

OBLIGACJE KOMUNALNE BLIŻEJ KLIENTA:

Rafał Petsch, dyrektor departamentu instytucji finansowych i sektora publicznego w Pekao SA zapewnia, że nowy produkt grupy będzie mieć znaczenie zarówno dla klientów banku, jak i samorządów, których inwestycje generują wzrost PKB Polski. Dotychczas - uważa - inwestowanie w obligacje komunalne, które są stosunkowo dochodowe i mniej ryzykowne, było trudne dla klientów banku. Fot. Marek Wiśniewski

 Nowy fundusz banku - Pekao Samorząd Plus FIZ - ma przyczynić się do udostepnienia obligacji komunalnych szerszej grupie klientów. 

- Rozwijając ofertę produktów zabezpieczonych aktywami samorządowymi dywersyfikujemy bardzo zmonopolizowane obecnie źródła finansowania dla inwestycji infrastrukturalnych, które stanowią lokomotywę wzrostu PKB Polski - uważa Rafał Petsch, dyrektor departamentu instytucji finansowych i sektora publicznego w Pekao.

Jego zdaniem dzięki nowemu funduszowi bank będzie mógł oferować swoim klientom zyski z aktywów, np. miejskich obligacji, która mają wyższą dochodowość niż obligacje skarbu państwa i jednocześnie są obarczone niższym ryzykiem. 

- Oferujemy klientom zupełnie nową klasę aktywów, do których nie było do tej pory właściwie dostępu, bo banki obejmowały je na własne księgi. (...) Będziemy też zapewniać rynek wtórny - dodaje Rafał Petsch.

Przedstawiciele banku podkreślają, że nowy fundusz odegra dużą rolę w samorządach i przyczyni się do rozwoju rynku obligacji komunalnych w Polsce.

Jak napisano, Pekao SA rozważa również oferowanie samorządowych funduszy publicznych klientom detalicznym oraz funduszom emerytalnym i infrastrukturalnym za granicą. Równocześnie pracuje nad emisją publicznych listów zastawnych opartych na kredytach sektora publicznego.

Pekao SA został założony w marcu 1929 r. Jak informuje bank, obsługuje ponad 5 milionów klientów, a co druga polska firma jest jego klientem. Od 1998 r. bank jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Bank Pekao, jest częścią grupy PZU, zatrudnia ponad 15 tys. osób.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Grupa Pekao uruchomiła samorządowy fundusz inwestycyjny