Gryfia i GSR czeka na kapitał

Cezary Pytlos
07-04-2000, 00:00

Gryfia i GSR czeka na kapitał

Spółkom pracowniczo-menedżerskim, które zamierzają przejąć Gryfię i Gdańską Stocznię Remontową nie wystarczy na ten cel pieniędzy. Prowadzą więc rozmowy z kooperantami i armatorami.

Dwie krajowe stocznie remontowe Gryfia i Gdańska Stocznia Remontowa czekają na rozpoczęcie prywatyzacji. Chętnymi do ich przejęcia są spółki pracowniczo- -menedżerskie. Wiadomo jednak, że zebrane przez nie środki nie wystarczą na przejęcie firm i dlatego udziałowcy rozmawiają z kooperantami oraz armatorami remontującymi u nich statki.

W GSR negocjacje już się kończą. Jednak o konkretach strony zaczną rozmawiać dopiero pod koniec kwietnia, kiedy spółka doradzająca resortowi skarbu opracuje koncepcję prywatyzacji firmy.

— Na razie nie możemy ujawniać żadnych informacji na temat potencjalnych inwestorów- twierdzi Franciszek Magnowski, prezes Invest Rem, spółki pracowników i menedżerów GSR.

Nie wiadomo natomiast, kiedy zostanie wybrana firma doradcza dla Gryfii. Wybór doradcy prywatyzacyjnego został zawieszony, gdyż przedsiębiorstwo trafiło z resortu skarbu do resortu gospodarki. Powód? Gryfia znalazła się na liście przedsiębiorstw strategicznych dla gospodarki.

Mimo zmiany sytuacji w Gryfii także powstaje spółka pracownicza.

Zapytania dotyczące udziału w prywatyzacji skierowane zostały także do 56 firm stale współpracujących z Gryfią. Prowadzone są również rozmowy z armatorami.

Plan finansowy Gryfii na 2000 rok zakłada 9 proc. wzrostu przychodów i 2,7 mln zł zysku. W przyszłym roku Gryfia chce zainwestować 20 mln USD (80 mln zł) w zakup szóstego doku remontowego. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z kredytów i od inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gryfia i GSR czeka na kapitał