Grzegorz Hajdarowicz zawiera sojusze

opublikowano: 15-08-2017, 22:00

Wydająca prasę spółka Grzegorza Hajdarowicza zawarła pakt z Ruchem, a inna zainwestowała w studio filmowe.

Tuż przed długim weekendem giełdowe KCI, kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza, poinformowało o „sukcesie oferty Gremi Media”, czyli medialnego ramienia grupy, wydającego m.in. „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”. W ramach oferty prywatnej nowych właścicieli znalazło 14,6 proc. akcji Gremi Mediów, wycenionych przy tej okazji na ponad 250 mln zł.

GIEŁDOWY PIONIER:
GIEŁDOWY PIONIER:
Grzegorz Hajdarowicz przygotowuje Gremi Media do debiutu na NewConnect i pozyskuje inwestorów. Myśli też o przeniesieniu KCI z dużego parkietu na mały, co byłoby pierwszą operacją tego typu w historii warszawskiej giełdy.
Grzegorz Kawecki

— To zagraniczni i polscy inwestorzy, którzy docenili nasz program stworzenia w Polsce odpowiednika „Financial Timesa”. Jeszcze w tym miesiącu złożymy wniosek o dopuszczenie akcji do obrotu na NewConnect. Myślę, że debiut odbędzie się w czwartym kwartale — mówił Grzegorz Hajdarowicz w wywiadzie dla „Rz”.

Samo KCI jest warte na giełdzie 81 mln zł. 5 proc. akcji Gremi Mediów trafiło do cypryjskiej spółki Loverose w zamian za pakiet udziałów holenderskiego podmiotu Lurena. W zagranicznych spółkach chodzi jednak o jak najbardziej polski Ruch, którego właścicielem jest Lurena.

— To inwestycja na poziomie właściciela Ruchu, nie samej spółki, ale oczywiście jest związana z realizacją strategii. Widzimy sporo synergii między spółkami. Od 2014 r. jesteśmy partnerem grupy Gremi w ramach spółki E-Kiosk [Ruch stał się jej udziałowcem w zamian za udziały w serwisie Nexto — red.] i rozwijamy wiele projektów, m.in. w zakresie elektronicznej prenumeraty. Trzyletnią współpracę oceniam bardzo dobrze, doszliśmy więc do wniosku, że warto zrobić kolejny krok — mówi Igor Chalupec, prezes Ruchu.

Przed informacjami o sprzedaży pakietu akcji Gremi Mediów KCI poinformowało o innej ciekawej transakcji. Pakiet prawie 20 proc. akcji wydawcy „Rz” i „Parkietu” został zastawiony w ramach przejęcia przez Gremi International udziałów w Next Holdings. „Umowy zostały zawarte w celu zabezpieczenia zapłaty przez Gremi International (...)

ceny wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie za udziały spółki Next Holdings należnej zastawnikom na podstawie umowy sprzedaży udziałów z dnia 8 sierpnia 2017 r. (...) Zastawy wygasają z chwilą wygaśnięcia zabezpieczonej nimi wierzytelności, w każdym przypadku nie później niż z dniem 31 grudnia 2028 r.” — podało w komunikacie KCI.

Gremi International to luksemburski wehikuł inwestycyjny Grzegorza Hajdarowicza. Przedsiębiorca ulokował w nim m.in. część posiadanego pakietu kontrolnego KCI. Next Holdings natomiast, zgodnie z publicznie dostępnymi danymi, to główny udziałowiec Alvernia Studios, czyli borykającego się w ostatnich latach z problemami finansowymi studia filmowego, kierowanego przez Stanisława Tyczyńskiego, twórcę RMF FM. Do zamknięcia tego wydania „PB”, mimo prób kontaktu i przesłania pytań, nie udało nam się uzyskać odpowiedzi od przedstawicieli grupy Grzegorza Hajdarowicza oraz od Stanisława Tyczyńskiego na temat tej transakcji.

Nie wiadomo więc, jaka jest jej wartość i jaki konkretnie pakiet udziałów jest jej przedmiotem. Nie jest też jasne, czy inwestycja ma związek z produkcją filmową, czy dotyczy przede wszystkim pokaźniej nieruchomości w podkrakowskiej Alwerni. KCI bowiem oprócz segmentu medialnego ma silną nogę nieruchomościową, opartą głównie na gruntach i budynkach w Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane