GSK spodziewa się niższych zysków

ARŻ, Reuters
opublikowano: 03-02-2021, 17:28

Brytyjski koncern farmaceutyczny poinformował w środę, że prognozuje spadek zysków w 2021 roku, ponieważ zmaga się z zakłóceniami związanymi z pandemią, pisze Reuters.

GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline

GlaxoSmithKline spodziewa się, że skorygowane zyski spadną rok do roku o średnią lub wysoką jednocyfrową wartość procentową przy stałych kursach wymiany.

Obroty GSK w czwartym kwartale 2020 roku spadły o 2 proc. do 8,74 mld GBP, a skorygowane zyski wyniosły 23,3 pensów na akcję, czyli nieco powyżej średniej prognozy analityków.

Pandemia uderzyła w koncern, ponieważ pacjenci rzadziej odwiedzali lekarzy i kupowali mniej produkowanych przez niego medykamentów. Firma nie zdecydowała się także na opracowanie własnej szczepionki przeciwko COVID-19 i skupiła się na dostarczaniu adiuwantów innym koncernom farmaceutycznym. Przyniosło to duże komplikacje - wspólny projekt z Sanofi opóźnił się, a chińska firma Glover wypowiedziała w poniedziałek umowę z GSK. Producenci stosujący nowsze technologie, które nie wymagają adiuwantów, w tym Pfizer/BioNTech i Moderna, już zdążyły wprowadzić na rynek swoje szczepionki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane