GSM 1800 znów na sprzedaż

KL
opublikowano: 22-05-2007, 00:00

Regulator podjął trzecią próbę sprzedaży ostatnich wolnych częstotliwości GMS. Preferowani są nowi operatorzy.

Regulator podjął trzecią próbę sprzedaży ostatnich wolnych częstotliwości GMS. Preferowani są nowi operatorzy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił kolejny przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1710-30 MHz i 1805-25MHz. Oferty można składać do 24 sierpnia 2007 r.

Najważniejszym kryterium oceny będzie zachowanie konkurencyjności na rynku. Może to więc oznaczać, że najwięksi operatorzy komórkowi mają mniejsze szanse, jeśli w ogóle zdecydują się przystąpić do przetargu.

— Wątpliwości może budzić biznesowy sens inwestowania obecnie w samą technologię GSM. Można przecież prowadzić działalność jako wirtualny operator. Wątpię, żeby tym razem pojawiła się taka oferta, jak Telekomunikacji Kolejowej w poprzednim przetargu — mówi Paweł Olszynka, szef działu analiz rynku telekomunikacyjnego i IT w firmie PMR.

Dodaje jednak, że z drugiej strony, niewykluczone jest, że któryś z operatorów takich jak np. Dialog będzie chciał uzupełnić portfolio swoich usług i zdecyduje się na zakup częstotliwości GSM. Jednak na pewno na bardziej rozsądnych warunkach finansowych niż kiedyś.

Analityk zwraca uwagę, że na bazie oferowanych częstotliwości istnieje też możliwość budowy sieci przeznaczonej dla usług bezprzewodowego dostępu do internetu.

— Biorąc pod uwagę rozwijający się rynek usług dostępowych w Polsce i rosnącą sprzedaż notebooków — budowa sieci CDMA2000 mogłaby być sensownym przedsięwzięciem. Mogłoby to też zmusić do podobnego ruchu PTK Centertel — operator posiada starą sieć NMT-450, którą po doinwestowaniu można unowocześnić do standardu CDMA2000 — spekuluje Paweł Olszynka.

To już trzeci przetarg na tę częstotliwość. Do tej pory startowały w nich Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Centernet (spółka Romana Karkosika) i Telekomunikacja Kolejowa. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty. Drugi przetarg wygrała Telekomunikacja Kolejowa. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić ponad 500 mln zł. Jednak zrezygnowała z licencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu