GTC inwestuje poza Warszawą

Patrycja Otto
opublikowano: 28-08-2001, 00:00

GTC inwestuje poza Warszawą

Firma GTC rozpoczyna nowe inwestycje. Trzy po raz pierwszy zostaną zlokalizowane poza Warszawą. Koszt każdej z nich wyniesie około 20 mln USD. W stolicy natomiast firma planuje rozbudowę Galerii Mokotów, przy której prace mają zostać rozpoczęte już na początku roku 2002.

Firma Globe Trade Centre (GTC), znana dotąd z inwestycji tylko na terenie Warszawy, niebawem rozpocznie realizację trzech projektów w innych miastach Polski. Będą to biurowce, które powstaną w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Nie oznacza to, że firma zaprzestaje inwestycji w stolicy. Planowana jest bowiem rozbudowa centrum handlowego Galeria Mokotów.

Jeszcze w tym roku

W Poznaniu i Wrocławiu obiekty powstają we współpracy z Orbisem, w ścisłym centrum miasta, obok mieszczących się już tam hoteli tej firmy. Powierzchnia każdego z nich wyniesie około 13 tys. mkw., z tym że w Centrum Biurowym Globis, 570 mkw. będzie przeznaczone na powierzchnię handlową. Oprócz tego rusza inwestycja własna firmy w Krakowie, gdzie niedawno GTC nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 1,6 ha.

— Powierzchnia Business Parku w Krakowie wyniesie około 30 tys. mkw. — mówi Piotr Kroenke dyrektor generalny GTC.

— Najbardziej zaawansowany jest projekt poznański — Centrum Biurowe Globis. W tej chwili jesteśmy na etapie wyboru generalnego wykonawcy. Prace budowlane planujemy jednak rozpocząć we wrześniu i ukończyć je w ciągu 13 miesięcy. Business Park w Krakowie znajduje się w podobnym stadium przygotowań. Realizacja pierwszej fazy projektu, czyli obiektu o powierzchni około 11 tys. mkw., ruszy jeszcze w tym roku. Najmniej zaawansowane są prace przy projekcie biurowca we Wrocławiu — wylicza Mariusz Kozłowski, menedżer odpowiedzialny za kontakty z inwestorami w GTC.

Biurowce we Wrocławiu i Poznaniu będą oferowały powierzchnie biurowe klasy A. Oprócz klimatyzacji, całodobowej ochrony i systemów telekomunikacyjnych oraz podziemnych parkingów na ponad 200 samochodów, będą dawały możliwość dowolnej aranżacji wnętrz każdemu najemcy. Dodatkowo w Centrum Biurowym Globis w Poznaniu będą ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Koncepcja Business Park w Krakowie będzie zbliżona do Mokotów Business Park w Warszawie. Oznacza to, że projekt zostanie zrealizowany etapami.

W stolicy jest co robić

W Warszawie natomiast firma GTC planuje rozbudowę Centrum Handlowego Galeria Mokotów, które od momentu otwarcia odwiedziło do dzisiaj około 9 mln klientów. Pierwsze prace prawdopodobnie rozpoczną się na początku 2002. Zdaniem Piotra Kroenke, budowa obiektu o powierzchni handlowej blisko 11 tys. mkw. potrwa około 10 miesięcy. Jest zatem szansa, że jej otwarcie dla klientów nastąpi przed przyszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia.

— Na razie prowadzimy rozmowy z najemcami. Chętnych jest wielu. Jeżeli chodzi o Warszawę, to dodam, że w październiku oddajemy do użytku kolejny obiekt w Mokotów Business Park — Taurus o łącznej powierzchni biurowej 17,9 tys. mkw. W tej chwili ponad połowa obiektu jest wynajęta. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się wynająć resztę powierzchni. Jesteśmy także w trakcie finalizacji zakupu gruntu pod zabudowę mieszkaniową — wymienia Piotr Kroenke.

Kredyty i środki własne

Koszty inwestycji w biurowce szacowane są na 20 mln USD każda. Trochę mniejszą kwotę pochłonie realizacja pierwszej fazy biznesparku w Krakowie.

Jak twierdzi Piotr Kroenke, część inwestycji, czyli zakup gruntu i początkowe koszty budowy, zostanie pokryta z środków własnych, pozostała natomiast — z kredytu bankowego.

— Jeżeli chodzi o finansowanie projektów, to GTC ma dobre relacje z bankami. Jesteśmy postrzegani bowiem jako firma solidna ekonomicznie. Do podniesienia naszej wiarygodności kredytowej w znacznym stopniu przyczyniają się nasi akcjonariusze, wśród których są Deutsche Bank, Citigroup oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju — dodaje Piotr Kroenke.

Rozpoczęcie inwestycji poza Warszawą jest zgodne ze strategią firmy.

— Po Warszawie przyszła kolej na obiekty w innych miastach. Interesują nas przede wszystkim duże aglomeracje. Podobnie jak w Warszawie, w pozostałych miejscowościach rozpoczynamy od inwestycji w biurowce — tłumaczy Piotr Kroenke.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu