GTC przekonuje do trzeciej emisji

  • Emil Górecki
11-12-2014, 00:00

Prezes dewelopera wierzy, że przekona fundusze do poparcia kolejnej emisji.

Globe Trade Center (GTC) chce do połowy przyszłego roku powtórzyć głosowanie nad kolejnym podniesieniem kapitału. W październiku akcjonariusze spółki nie zgodzili się na emisję do 140 mln akcji z prawem poboru, z których chciała uzyskać 160-200 mln EUR na zakup nieruchomości, które mają potencjał rozbudowy i rekomercjalizacji. Wiosną tego roku i w 2012 r. już emitowała akcje na ratowanie płynności. Zarząd zachęca fundusze do trzeciej zrzutki — tym razem na inwestycje.

— Być może zbyt śpieszyliśmy się z emisją, nie chcąc, by umknęły nam upatrzone okazje. Jesteśmy po road-show, rozmawiamy z funduszami i widzimy, że ich zarządzający są coraz bardziej przekonani do tego, że polski rynek, a także Budapeszt, Bukareszt i Belgrad są w początkowej fazie ożywienia — mówi Thomas Kurzmann, prezes GTC. A jeśli akcjonariusze nie zgodzą się na dosypanie kasy?

— Będziemy się rozwijać znacznie wolniej. Nie przewidujemy jednak, że do tego dojdzie. W strategię wierzy nasz główny akcjonariusz — Lone Star. W październiku mieliśmy już wyselekcjonowane nieruchomości do kupienia za 400 mln EUR. Budynki o wartości około 150 mln EUR zostały już sprzedane, ale Lone Star finalizuje przecięcie trzech biurowców: w Warszawie, o wartości około 60 mln EUR, oraz Bukareszcie i Budapeszcie — każdy za około 20 mln EUR. Po udanej emisji akcji GTC będzie miało możliwość ich odkupienia — mówi Thomas Kurzmann.

Maciej Wewiórski, analityk DM BOŚ Banku, uważa, że jeśli Lone Star kontrolujący 30 proc. akcji zakupi biurowce dla GTC, to będzie silny sygnał, że wierzy w nową strategię.

— Ale czy przekona fundusze, nie potrafię odpowiedzieć. Niechęć do tego dewelopera jest duża, a ponadto w GTC panuje niemoc: spółka nie zarabia i niewiele buduje — mówi Maciej Wewiórski. Drugą nogę strategii GTC ma stanowić typowa działalność deweloperska. Spółka czeka na pozwolenia na budowę dwóch galerii handlowych w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GTC przekonuje do trzeciej emisji