GTL chce przeznaczyć na inwestycje 13,5 mln zł

Małgorzata Zdunek
03-07-2001, 00:00

GTL chce przeznaczyć na inwestycje 13,5 mln zł

Do lipca został przesunięty termin zamknięcia emisji ponad 135 tys. akcji IX serii Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, skierowanej głównie do jego obecnych akcjonariuszy. Środki mają zostać przeznaczone na inwestycje — dofinansowanie trwającej rozbudowy pasa startowego i płyty postojowej MPL Katowice w Pyrzowicach.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zajmuje się zarządzaniem Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, wyemitowało IX serię akcji.

Są inwestorzy

Obejmuje ona ponad 135 tys. akcji o wartości nominalnej 100 zł każda.

— Początkowo termin zamknięcia emisji zaplanowano na czerwiec 2001 r. Jednak, z powodów proceduralnych, uległ on przesunięciu. Liczymy, że emisję uda się zamknąć w lipcu 2001 r. — tłumaczy Marian Rospond, członek zarządu GTL.

Emisja skierowana jest głównie do akcjonariuszy spółki, jednak od kwietnia 2001 r. akcje IX serii mogły nabywać również firmy i osoby fizyczne, nie związane obecnie z GTL. Nieoficjalnie wiadomo, że deklaracje zakupu akcji złożyli przede wszystkim obecni akcjonariusze GTL, m.in. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które obecnie posiada pakiet 36,1 proc. akcji GTL, Węglokoks z Katowic, do którego należy 25,6 proc. akcji, oraz województwo śląskie, posiadające 15,2 proc. Na zakup akcji nie zdecydował się na razie Bank Śląski, do którego należy obecnie 8,6 proc. spółki. Jednak dopiero po zamknięciu emisji okaże się, jak zmieni się akcjonariat GTL. Wpływ na to będzie mieć również aport w postaci terenów o powierzchni 500 ha, jaki zamierza wnieść do spółki Zarząd Województwa Śląskiego.

Większy kapitał

Spółka GTL zamierza uzyskać z emisji akcji 13,5 mln zł. Dzięki temu kapitał zakładowy firmy, który obecnie wynosi 41,52 mln zł, zostanie podwyższony do kwoty 55,02 mln zł.

— Środki, jakie chcemy uzyskać z emisji XI serii akcji, mają zostać przeznaczone na inwestycje. Należy do nich prowadzona obecnie rozbudowa pasa startowego i płyty postojowej Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach — mówi Marian Rospond.

Na terenie MPL Katowice rozpoczęto już prace związane z drugim etapem tego przedsięwzięcia. Obecnie trwa rozbudowa drogi startowej w kierunku zachodnim. Inwestycja pochłonąć ma 15 mln zł. Generalnym wykonawcą prac budowlanych, które rozpoczęły się w marcu 2001 r., jest niemiecka spółka Heilit+Woerner. Termin ich zakończenia wyznaczono na wrzesień 2001 r. Trzeci i ostatni etap rozbudowy ma natomiast rozpocząć się na początku 2002 r. i potrwać do 2003 r.

Wcześniej spółka GTL zamknęła emisję VIII serii ponad 67 tys. akcji, o wartości nominalnej 100 zł każda. Dzięki temu podwyższyła swój kapitał o ponad 6,7 mln zł. Obecnie kapitał zakładowy firmy wynosi 41,523 mln zł i dzieli się na 415228 tys. akcji imiennych, o wartości nominalnej 100 zł każda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GTL chce przeznaczyć na inwestycje 13,5 mln zł