GTS Energis myśli o zostaniu wirtualnym operatorem komórkowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2006, 15:38

GTS Energis nie wyklucza rozpoczęcia działalności jako wirtualny operator telefonii komórkowej (MVNO), jednak czeka aż na rynku pojawią się pierwsi wirtualni operatorzy - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes firmy Jarosław Mikos.

GTS Energis nie wyklucza rozpoczęcia działalności jako wirtualny operator telefonii komórkowej (MVNO), jednak czeka aż na rynku pojawią się pierwsi wirtualni operatorzy - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes firmy Jarosław Mikos.

Pytany, czy GTS Energis nie chciałby rozpocząć świadczenia usług telefonii komórkowej, powiedział, że jest to "kuszący pomysł". Zastrzegł, że operatora nie stać na wybudowanie własnej sieci komórkowej, więc pozostaje świadczenie usług jako wirtualny operator komórkowy.

"To jest projekt, który dopiero się rysuje. Nie zdecydowaliśmy się być w pierwszej linii podmiotów, którzy chcą zostać operatorami wirtualnymi, lecz w momencie, gdy pojawią się pierwsi, będziemy chcieli dołączyć do tego grona" - powiedział Mikos.

Wcześniej zainteresowanie rozpoczęciem świadczenia usług jako wirtualny operator deklarowali: P4, Tele2 Polska, NOM i Telefonia Dialog.

Jak poinformował Mikos, GTS Energis nadal jest zainteresowany przejęciem kolejnych operatorów na polskim rynku, jednak uzależnia to od zakończenia procesu konsolidacji po przejęciu Energis i pojawieniu się na rynku interesujących obiektów, które można zakupić.

W październiku ubiegłego roku GTS Polska zakupił 97,5 proc. udziałów w spółce Energis Polska. Później deklarował, że jest zainteresowany przejęciem kolejnych alternatywnych operatorów telefonii stacjonarnej, w tym Netii, Dialogu i Exatela.

"Jesteśmy dowodem na to, że konsolidacja podmiotów na rynku ma sens. Dzięki połączeniu z Energisem mamy oszczędności w wysokości 29 milionów złotych" - powiedział Mikos. Zastrzegł jednak, że przed zakupem kolejnych podmiotów, będzie musiał być dokończony proces integracji GTS i Energis.

Dodał, że obecnie burzliwa sytuacja w Polsce przekłada się także na rynek telekomunikacyjny, co powoduje, że nie można mówić o żadnych konkretnych podmiotach do przejęcia.

"Wdrożenie usługi przenośności numerów w telefonii stacjonarnej pozwoli GTS Energis na przejmowanie klientów dla usług typu 0800 i 0801 od Telekomunikacji Polskiej i innych operatorów. Rozpoczęcia świadczenia tej usługi będzie oznaczało rewolucję na tym rynku usług" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej.

Według niego, największe podmioty (np. banki), korzystające z bezpłatnych lub częściowo bezpłatnych infolinii dla swoich klientów są głównie klientami Telekomunikacji Polskiej. Wdrożenie usługi przenoszenia numerów pozwoli im na przeniesienie swoich dotychczasowych numerów do innych operatorów.

Na konferencji zostały zaprezentowane wyniki finansowe GTS Energis za 2005 rok. Operator miał 367 mln zł przychodów w ub.r., a jego zysk operacyjny EBIDTA wyniósł 52,8 mln zł. W tym roku spółka chce odnotować ok. 400 mln zł przychodów i ok. 70 mln zł zysku EBIDTA. Na koniec 2005 roku operator miał ponad 7,1 tys. klientów.

GTS Energis świadczy usługi telekomunikacyjne dla klientów biznesowych i jest częścią GTS Central Europe - jednego z największych w Europie Centralnej alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych, działającego w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii oraz w Polsce. Właścicielem GTS CE jest rosyjska Group Menatep, kontrolująca aktywa warte 20 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane