Gundlach: dorobek Janet Yellen całkiem dobry

opublikowano: 06-12-2017, 08:00
aktualizacja: 06-12-2017, 08:01

Dorobek Janet Yellen na stanowisku szefowej Rezerwy Federalnej jest całkiem dobry, uważa znany inwestor Jeffrey Gundlach, określany mianem „króla obligacji”.

Yellen w lutym przestanie kierować bankiem centralnym USA. Gundlach docenił to, że za jej rządów Fed zaczął podwyższać stopy procentowe i redukować bilans.

Zobacz więcej

Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg

- Wygląda na to, że Janet Yellen zakończy z całkiem niezłym dorobkiem – powiedział Gudlach, który zarządza inwestycjami DoubleLine Capital. – Jak dotąd nic nie wybuchło. Jak dotąd jest dobrze – dodał.

Gudlach zwrócił uwagę, że amerykańska i globalna gospodarka rosną, idą w górę indeksy giełdowe, nie ma także oznak recesji w perspektywie następnych 6-12 miesięcy.

Gundlach uważa, że następca Yellen, Jerome Powell, może stanąć przed problemem dogadania się z członkami FOMC w sprawie ścieżki przyszłych podwyżek stóp procentowych.

- Myślę, że pan Powell odkryje iż osiągnięcie zgody wśród tych ekonomistów z tytułami doktora nie będzie łatwe – powiedział.

Odnosząc się do coraz bardziej prawdopodobnej obniżki podatków dla firm w USA Gundlach zwrócił uwagę, że pojawia się to w „dziwnym momencie”, bo gospodarka jest silna.

Szef inwestycji DoubleLine Capital zauważył także, że na rynku towarowym widać osiągnięcie „dna” przez ceny, co może być zapowiedzią dobrej inwestycji, bo zwykle rosną one przed recesją.

Gundlach zwrócił również uwagę, na rozbieżność polityk banków centralnych USA, gdzie stopy procentowe rosną, i strefy euro, gdzie kontynuowane jest ilościowe luzowanie.

- Albo będzie można osiągnąć znacząco lepsze wyniki w Europie niż w USA, albo okaże się, że cała ekonomiczna teoria jest warta dokładnie zero – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gundlach: dorobek Janet Yellen całkiem dobry