Gundlach: to przełomowy moment na rynku obligacji

opublikowano: 05-10-2018, 07:58

Jeff Gundlach, guru inwestorów z rynku obligacji spodziewa się dalszego wzrostu rentowności długu USA.

Prezes Doubleline Capital uważa, że rentowność obligacji 10-letnich USA wzrośnie do 3,5 proc., a 30-letnich może dojść do 4 proc. Ostrzega, że może odbić się to negatywnie na notowaniach spółek „wrażliwych” na wyższe stopy procentowe, na przykład motoryzacyjnych.

Wyświetl galerię [1/2]

Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg

We wrześniu Gundlach prognozował, że jeśli rentowności 30-letnich obligacji USA będą przekraczać 3,25 proc. na zamknięciu dwóch kolejnych sesji można będzie mówić o „przełomowym momencie”. Obecnie powtórzył to wskazując, że w środę rentowność „trzydziestolatek” wynosiła na zamknięciu 3,316 proc., a w czwartek 3,357 proc.

Gundlach podkreślił, że rentowność obligacji 30-letnich USA „zdecydowanie wybiła się powyżej wieloletniej bazy, co powinno z czasem wynieść ją do znacząco wyższej wartości”. Zwrócił także uwagę, że wzrost rentowności „trzydziestolatek” zwiększył stromość krzywej rentowności, „co jest kolejną oznaką zmiany sytuacji”.

W tym tygodniu rentowności obligacji USA zaczęły mocniej rosnąć. Jako powód podawano serię dobrych danych makro, które mogą skłonić Fed do bardziej „jastrzębiej” polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu