Guru finansów przewiduje nową bessę

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 27-05-2010, 15:11

Kanadyjski guru zarządzania aktywami, Eric Sprott, twierdzi, że majowa przecena to początek drugiej odsłony bessy z lat 2007-2009, która wymazała 12 lat wcześniejszych wzrostów. Rynki znajdą się poniżej dołków z marca 2009 jeszcze przed końcem następnego roku.

Prezes i twórca Sprott Basset Management stawia na złoto, w akcjach utrzymuje natomiast krótkie pozycje. Szczególną niełaską zarządzającego cieszy się sektor bankowy. Dobra passa zyskującego ostatnio dolara jest natomiast przejściowa i wynika z tego, że inwestorzy uznali euro za aktyw „jeszcze bardziej paskudny od dolara”.

Do pesymistycznych prognoz Sprotta skłania kombinacja ciężkiej sytuacji amerykańskiego konsumenta, perturbacji spowodowanych przez zadłużone po uszy kraje strefy euro oraz zacieśnianie polityki pieniężnej w Chinach, mające na celu zapobieżenie powstaniu baniek spekulacyjnych.

Rządy głównych gospodarek świata nie mają już amunicji do walki z kryzysem – twierdzi zarządzający. Deficyty budżetowe najważniejszych ogniw systemu finansowego sięgają 10 proc. PKB, co oznacza, że wkrótce konieczne będą cięcia budżetowe.

Fundusze zarządzane przez 65-letniego Sprotta zarobiły dla swoich klientów w ciągu ostatnich 10 lat nawet ponad 500 proc., blisko 10 razy więcej niż benchmark S&P TSX Composite. Canadian Equity Fund był najlepszym kanadyjskim funduszem o aktywach powyżej 1 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Guru finansów przewiduje nową bessę