Czytasz dzięki

GUS: 0,8 proc. deflacja w czerwcu

ISBNews
opublikowano: 15-07-2015, 14:11

Deflacja konsumencka wyniosła 0,8% w ujęciu rocznym w czerwcu br. wobec 0,9% r/r deflacji w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w czerwcu, podał też GUS

Czternastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,7-1,0% r/r (średnia wyniosła -0,79%). Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja pogłębiła się w czerwcu do 1% r/r.

Dynamika cen w Polsce (yoy) od maja 2014 roku

Największy spadek r/r odnotowano w przypadku paliw do prywatnych środków transportu, a największy wpływ na roczny wskaźnik cen miały także ceny związane z transportem.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w czerwcu, podał też GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych [w ujęciu rocznym] na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,3%), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1,7%) oraz odzieży i obuwia (o 4,8%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o: 0,66 pkt proc., 0,42 pkt proc. i 0,26 pkt proc. Wzrosty cen związanych z mieszkaniem (o 0,7%) podniosły ten wskaźnik o 0,18 pkt proc." - napisał GUS.

W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" (o 10,2%) oraz w sektorze "odzież i obuwie" (o 4,8%). Największe wzrosty wystąpiły w łączności (o 1,4%) oraz w dziale "restauracje i hotele" (o 1,3%).

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem [m/m] miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,8%), rekreacji i kultury (0,5%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwie (0,8%), a także związane z łącznością (0,7%) obniżyły ten wskaźnik po 0,04 pkt proc." - czytamy dalej w komunikacie.

Ceny żywności wzrosły w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1%, wobec spadku o 0,1% w maju br., podał także Urząd.

Czternastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,7-1,0% r/r (średnia wyniosła -0,79%). Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja pogłębiła się w czerwcu do 1% r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane