GUS o koniunkturze w budownictwie, handlu i przetwórstwie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-08-2006, 15:23

Można oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie, dalszej redukcji zatrudnienia w handlu detalicznym i nieznacznego wzrostu zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym - podał w środę GUS.

Można oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie, dalszej redukcji zatrudnienia w handlu detalicznym i nieznacznego wzrostu zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym - podał w środę GUS.

"W sierpniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe zbliżony do sygnalizowanego w lipcu. W dalszym ciągu rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano- montażowa. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są nadal bardzo korzystne, choć ostrożniejsze od prognoz z lipca. W konsekwencji należy oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie" - napisał GUS.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w budownictwie w sierpniu wyniósł plus 37, tak samo jak przed miesiącem. Wśród badanych przedsiębiorstw 42 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 5 proc. jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio 43 proc. i 5 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulegnie zmianie.

Największe trudności, napotykane przez przedsiębiorstwa, związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 65 proc. przedsiębiorstw wobec 66 proc. w lipcu i 73 proc. w sierpniu 2005 roku).

Drugą z najczęściej zgłaszanych barier są koszty zatrudnienia (50 proc. badanych przedsiębiorstw w sierpniu br. i przed miesiącem oraz 45 proc. w sierpniu ub. roku).

Z raportu GUS, dotyczącego handlu detalicznego wynika, że odnotowywany w sierpniu wzrost bieżącej sprzedaży jest mniejszy niż przed miesiącem i powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest bardziej pesymistycznie niż w lipcu.

"W najbliższych miesiącach sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw mogą ulec dalszemu, niewielkiemu pogorszeniu. Nieznacznie zwiększa się stan nadmiernych zapasów, wobec czego ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być bardziej ograniczana" - podał GUS.

Analitycy urzędu dodają, że dyrektorzy firm sygnalizują szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dodają, że należy oczekiwać dalszej redukcji zatrudnienia, choć mniej znaczącej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 3), nieznacznie gorzej niż w lipcu (minus 2) - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 18 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 21 proc. - jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio 18 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulegnie zmianie - czytamy w raporcie GUS.

Z badań GUS wynika również, że liczba pracowników w przetwórstwie przemysłowym może nieznacznie wzrosnąć.

"Bieżący portfel zamówień jest oceniany optymistycznie, lepiej krajowy niż zagraniczny, chociaż w obu przypadkach oceniany jest on ostrożniej niż w lipcu. Również wzrost bieżącej produkcji jest mniejszy niż w lipcu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, w skali większej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca" - napisano w raporcie GUS.

Spodziewany jest wzrost cen wyrobów gotowych, nieco szybszy niż prognozowano w lipcu.

Nieznacznie zwiększające się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy sygnalizują utrzymywanie się niewielkich trudności przy bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. "W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć w stopniu nieco mniejszym, niż przed miesiącem" - napisano.

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 17. Poprawę koniunktury w bieżącym i w ubiegłym miesiącu sygnalizuje 29 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 12 proc. - podał GUS. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie zmieni się.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS o koniunkturze w budownictwie, handlu i przetwórstwie