Czytasz dzięki

GUS: w czerwcu ceny towarów i usług spadły o 0,8 proc.

PAP
opublikowano: 23-07-2015, 10:27

W czerwcu spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku wyniósł 0,8 proc. (wobec 0,9 proc. w maju). Największy wpływ na poziom tego wskaźnika miały spadki cen towarów i usług związanych z transportem, żywności i napojów bezalkoholowych oraz odzieży i obuwia - podał GUS.

Spadek cen żywności i napojów bezalkoholowych w skali roku w czerwcu br. wyniósł 1,7 proc. (wobec 2,2 proc. przed miesiącem), przy czym żywność była tańsza o 1,9 proc., a napoje bezalkoholowe – o 0,2 proc.. Mniej niż przed rokiem konsumenci płacili m.in. za cukier (o 13,1 proc.), oleje i tłuszcze (o 6,5 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 3,5 proc., w tym za mięso wieprzowe – o 7,1 proc., drobiowe – o 6,0 proc., wędliny – o 1,4 proc., a mięso wołowe – o 1,2 proc.).

Niższe były ceny artykułów w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 3,2 proc., w tym sery i twarogi potaniały o 4,8 proc., mleko – o 4,2 proc., jaja – o 3,6 proc., śmietana – o 2,4 proc., przy wzroście cen jogurtów – o 1,5 proc.). Spadły również ceny mąki pszennej (o 2,3 proc.), ryżu (o 1,9 proc.), makaronów i produktów makaronowych (o 1,5 proc.), kasz i ziaren zbóż (o 1,0 proc.), ryb i owoców morza (o 0,5 proc.), a także pieczywa (o 0,1 pro.). Droższe były natomiast owoce (o 3,4 proc.). Na poziomie sprzed roku kształtowały się ceny warzyw.

Utrzymał się spadek cen odzieży oraz obuwia (wyniósł odpowiednio 5,4 proc. i 4,5 proc.).

Ceny w zakresie mieszkania wzrosły w skali roku o 0,7 proc.. Podniesiono opłaty za usługi kanalizacyjne (o 2,8 proc.), zaopatrywanie w wodę (o 2,4 proc.) oraz wywóz śmieci (o 1,6 proc.). Droższe były również ceny nośników energii (o 0,4 proc.), w tym energii cieplnej (o 2,1 proc.) oraz elektrycznej (o 1,6 proc.). Mniej należało zapłacić natomiast za gaz (o 1,4 proc.) oraz opał (o 1,3 proc.). Nieznaczny spadek cen obserwowano w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.).

Artykuły i usługi związane ze zdrowiem podrożały w skali roku o 1,0 proc. Podniesiono opłaty za usługi lekarskie (o 2,3 proc.), stomatologiczne (o 2,1 proc.) oraz szpitalne (o 0,5 proc.). Wzrosły również ceny wyrobów farmaceutycznych (o 0,8 proc.). Znacznie obniżyły się natomiast opłaty za usługi sanatoryjne (o 9,0 proc.).

Ceny towarów i usług w zakresie transportu w czerwcu br. były o 7,3 proc. niższe niż przed rokiem. Obserwowano spadek cen paliw i smarów do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 10,1 proc., w tym gaz ciekły potaniał o 21,1 proc., olej napędowy – o 10,1 proc., a benzyna – o 8,6 proc.). Mniej konsumenci płacili za samochody osobowe (o 5,9 proc.) oraz usługi transportowe (o 3,1 proc.).

Ceny towarów i usług w zakresie łączności w skali roku wzrosły przeciętnie o 1,4 proc., w tym usługi telekomunikacyjne podrożały o 1,7 proc., natomiast usługi internetowe były tańsze o 5,5 proc.

Ceny w zakresie rekreacji i kultury w czerwcu br. były o 1,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Wzrosły ceny gazet i czasopism (o 9,8 proc.), książek (o 2,7 proc.), turystyki zorganizowanej (o 2,0 proc.) oraz biletów do kin, teatrów i na koncerty (o 1,6 proc.). Tańszy był natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 4,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane