GUS: wysoki wzrost utrzyma się w IV kwartale 2006 r.

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 11:37

Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 13,6 proc. r/r, w porównaniu z październikiem spadła o 4,2 proc., podał GUS.

Wysoki wzrost gospodarczy utrzyma się w czwartym kwartale tego roku, a wpłynie na to wzrost produkcji, sytuacja w przemyśle i wysoka dynamika inwestycji - powiedziała na konferencji prasowej wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

"Po dwóch miesiącach możemy powiedzieć, że IV kwartał będzie wysoki, jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego. Nie chcę licytować się z analitykami, czy będzie o 0,1 pkt. proc. czy 0,2 pkt. proc. więcej" - dodała. PKB wzrósł w III kw 06 o 5,8 proc. po wzroście o 5,5 proc. w II kw 06 i 4,1 proc. w III kw 05.

GUS podał w czwartek, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w grudniu nieznacznie spadł do plus 14 wobec plus 15 w listopadzie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 27 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie ľ 13 proc., podczas gdy w listopadzie odpowiednio: 26 proc. i 11 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie zmienia się.

"Mimo, iż zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy odczuwają niewielkie trudności przy regulowaniu swoich zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - napisał GUS.

Z badań wynika, że nie należy oczekiwać zmian w poziomie zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie nieco szybszym niż przewidywała to prognoza z listopada.

Według GUS, sprzedaż detaliczna w listopadzie 2006 r. wzrosła o 13,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2005 roku, po wzroście o 13,3 proc. rok do roku w październiku 2006 roku, a liczona miesiąc do miesiąca spadła o 4,2 proc.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie rok do roku wzrosła średnio o 13,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 3,1 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w listopadzie tego roku o 14,1 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 13,9 proc. rok do roku w październiku, a miesiąc do miesiąca spadła o 4,1 proc.

Z badań GUS wynika, że ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym spadł w grudniu do minus 3 wobec minus 1 w listopadzie.

Poprawę koniunktury w bieżącym miesiącu sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie ľ 20 proc., podczas gdy przed miesiącem odpowiednio: 19 proc. i 20 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie zmieniła się.

"Przewidywania, na najbliższe miesiące, dotyczące sprzedaży są negatywne, gorsze niż w listopadzie. W związku z czym mogą pogłębić się trudności przedsiębiorstw w zakresie ich sytuacji finansowej" - napisał GUS.

Stan bieżących zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający, co powoduje, że ilość towarów zamawianych u dostawców może być w najbliższych miesiącach ograniczana w niewielkim stopniu.

Dyrektorzy firm sygnalizują także wzrost bieżących cen towarów. "W najbliższych miesiącach wzrost cen może być nieco spowolniony. Liczba zatrudnionych pracowników może nie ulec zmianie" - napisał GUS w komunikacie.

GUS podał również, że ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w grudniu na poziomie plus 27 wobec plus 31 w listopadzie.

Wśród badanych przedsiębiorstw 35 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8 proc. ľ jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 37 proc. i 6 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie zmienia się.

W grudniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe wolniejszy od sygnalizowanego w listopadzie - napisano w komunikacie GUS.

"Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są nadal korzystne, choć ostrożniejsze od prognoz z listopada. W konsekwencji należy oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie aniżeli prognozowano przed miesiącem" - podał GUS.

W ocenie Urzędu, utrzymuje się dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach może być ona nadal korzystna, choć odnośne przewidywania są ostrożniejsze od prognoz z listopada.

"Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano-montażowych na poziomie oczekiwań formułowanych w ubiegłym miesiącu" - czytamy dalej.

Jak podał GUS, spośród badanych jednostek 4,2 proc. deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano- montażowej (4,1 proc. w listopadzie br. i 2,2 proc. w grudniu zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 57 proc. przedsiębiorstw wobec 59 proc. w listopadzie br. i 72 proc. w grudniu 2005 roku).

"Drugą najczęściej zgłaszaną barierą, której znaczenie w ciągu roku wzrosło najbardziej, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników (52 proc. badanych przedsiębiorstw w grudniu wobec 49 proc. przed miesiącem i 21 proc. w grudniu 2005 r.)" - napisał GUS.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane