GUS: wzrósł wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym

ISBnews
21-02-2014, 14:45

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lutym br. na poziomie -3 pkt, czyli poprawił się o 3 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 18% (przed miesiącem odpowiednio 14% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym  oceniany jest mniej pesymistycznie niż w styczniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem, przy bardziej niekorzystnych niż w styczniu diagnozach w tym zakresie. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w styczniu" - czytamy w komunikacie.

W podziale na branże tylko przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie (plus 2 - wzrost o 1 pkt proc.). Jednostki z pozostałych prezentowanych branż zgłaszają mniej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny w tym zakresie: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 12 - wzrost o 4 pkt proc.), żywność (minus 10 - wzrost o 1 pkt proc.) oraz pojazdy samochodowe (minus 1 - wzrost o 4 pkt proc.).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 5 (wzrost o 2 pkt m/m). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 13% (przed miesiącem odpowiednio: 17% i 14%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W lutym ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest bardziej optymistycznie niż w styczniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Prognozy sprzedaży są pozytywne, wobec niekorzystnych przewidywań sprzed miesiąca. Sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach może nie ulec zmianie. Diagnozy zarówno sprzedaży, jak i sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w styczniu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie nieco wolniejszym niż oczekiwano miesiąc wcześniej" - napisał też GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: wzrósł wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym