"GW" publikuje nowe taśmy Kaczyńskiego

  • DI
opublikowano: 31-01-2019, 07:34

„Gazeta Wyborcza” opublikowała kolejne nagranie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.

Z niego dowiadujemy się między innymi, że prezes PiS obawiał się, że sprawa inwestycji Srebrna mogłaby zaszkodzić politycznie partii, jeśli wyszłaby na jaw przed wyborami samorządowymi, które odbyły się jesienią 2018 r.

Opisywana przez „GW” rozmowa odbyła się 2 sierpnia 2018 r. czyli sześć dni po spotkaniu z Geraldem Birgfellnerem, na którym Jarosław Kaczyński tłumaczył mu, że nie może zapłacić za pracę nad przygotowaniem projektu wieżowca. Ta rozmowa została opublikowana przez "Gazetę Wyborczą" we wtorek.

W opublikowanej dziś rozmowie uczestniczyli Jarosław Kaczyński, Gerald Birgfellner, jego żona (jednocześnie tłumaczka) oraz czworo prawników z Baker McKenzie (kancelaria która wykonywała usługi na rzecz austriackiego dewelopera).

"Kancelaria też pracowała przy projekcie. Prezes miał nadzieję, że jej prawnicy znajdą sposób na to, jak zapłacić za prace Austriaka" - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak dowiadujemy się z rozmowy, według prezesa PiS spółka jest gotowa zapłacić kwotę 101 tys. EUR, na którą kancelaria Baker McKenzie wyceniła swoje usługi.

- Sprawa druga to jest kwestia tej znacznie większej sumy. Dwa miliony trzysta tysięcy złotych minus to, co dotyczy państwa (czyli Baker McKenzie), bezpośrednio. Załóżmy, że to jest około dwóch milionów - i tutaj jest sprawa no dalej jeszcze idąca z tego względu, że tu nie ma tytułu odnoszącego się do spółki Srebrna - mówi Jarosław Kaczyński.

Kaczyński deklaruje również: "byłbym gotowy zeznać (w sądzie), że rzeczywiście te przedsięwzięcia były robione na korzyść spółki, w ostatecznym rachunku miały służyć spółce Srebrna".

Zobacz więcej

Jarosław Kaczyński, fot. Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu