Gwałtowna zmiana

opublikowano: 22-03-2018, 22:00

W środę, przed decyzją Fedu, WIG20 rósł jak na drożdżach, zyskując na zamknięciu sesji ponad 2 proc.

W czwartek sytuacja zmieniła się o 180 stopni, choć jeszcze krótko po rozpoczęciu handlu nie zanosiło się na gwałtowną wyprzedaż, a indeks największych spółek wyszedł nawet nad kreskę. WIG20 szybko osunął się jednak poniżej bariery 2300 pkt.

— Decyzje władz monetarnych w krótkim terminie wywołują zwykle taką reakcję, jaką mają wywołać, czyli w przypadku podwyżki stóp procentowych akcje tracą na wartości. Zwykle trwa to jedną-dwie sesje, ale obecnie byłbym ostrożny w prognozowaniu odbicia, bo w ubiegłym roku akcje blue chipów mocno rosły, dlatego w tym roku należy się liczyć z korektą. Ponadto na notowaniach zaciążyć mogą inne czynniki — mówi Wojciech Juroszek, zarządzający funduszami akcji w Agio Funds TFI.

WIG20 od początku roku spadł o 7,6 proc. Tylko wczoraj o ponad 2 proc., podobnie jak inne europejskie indeksy. Niemal tyle samo traciły S&P500i Nasdaq, bo inwestorzy woleli zwiększyć udział gotówki w portfelach przed zapowiedzianymna późne popołudnie ogłoszeniem przez Donalda Trumpa ceł na towary z Chin.

— Obserwujemy kolejne wystrzały na froncie protekcjonizmu i choć do wojny handlowej jeszcze daleka droga, to nastroje przedsiębiorców pogarszają się już teraz. Dość dobitnie wskazywały na to publikowane wczoraj wstępne odczyty wskaźników PMI dla głównych europejskich gospodarek oraz całej strefy euro. Wszystkie minęły się z oczekiwaniami i sygnalizowały definitywny koniec obserwowanego wcześniej przyspieszenia wzrostu — komentuje Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy