Gwarancje BGK pomagają firmom przetrwać

opublikowano: 21-02-2021, 20:00

Połowa MŚP, które skorzystały w czasie pandemii z dopłat do odsetek kredytów, utrzymała płynność finansową i uniknęła zwolnień pracowników.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może skorzystać z gwarancji Biznesmax
  • Jakie są zasady ubiegania się o wsparcie
  • Jakie są efekty programu Biznesmax

Innowatorzy nie muszą rezygnować z realizacji projektów w okresie zawirowań. W sukurs idą im gwarancje Biznesmax, czyli dopłaty Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do odsetek kredytów. W ubiegłym roku przedstawiciele państwowego banku wprowadzili do programu kilka nowości. Efekt? Ponad połowa badanych przedsiębiorców zrealizowała w czasie pandemii zaplanowane inwestycje – wynika z najnowszego raportu BGK „Efekty programu gwarancji Biznesmax z dotacją”.

Gwarancje kredytowe BGK ułatwiają MŚP dostęp do kredytów. Przedsiębiorcy mogą je zaciągać na korzystniejszych warunkach. W przypadku problemów z uregulowaniem zadłużenia, BGK spłaca je do wysokości gwarantowanej kwoty kapitału kredytu na rzecz banku kredytującego.

Przypomnijmy: maksymalna wartość gwarancji Biznesmax wynosi 2,5 mln EUR. Natomiast okres jej obowiązywania dla kredytów odnawialnych i inwestycyjnych to odpowiednio 39 miesięcy i 20 lat. Przedsiębiorca jest zwolniony z opłaty prowizyjnej z tytułu ustanowienia zabezpieczenia. Obejmuje ono do 80 proc. kapitału kredytu. Ponadto przedsiębiorca nie musi składać w banku dokumentów księgowo-finansowych potwierdzających wykorzystanie kredytu odnawialnego. Wystarczy, że udokumentuje u siebie, na jaki cel przeznacza finansowanie.

Więcej możliwości

Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, zwraca uwagę, że ubiegłoroczne zmiany wprowadzone do programu gwarancji dają MŚP jeszcze większy dostęp do kredytów i pomagają utrzymać płynność finansową w warunkach nienajlepszej koniunktury.

– Pandemia niekorzystnie wpłynęła na sytuację przedsiębiorców. Jednak pomimo dość powszechnego spadku obrotów, ponad 90 proc. firm, które skorzystały z gwarancji, utrzymało zatrudnienie – mówi Mateusz Walewski.

Z raportu wynika ponadto, że ponad 10 proc. badanych MŚP zwiększyło liczbę etatów. Natomiast połowa firm uniknęła zwolnień lub je ograniczyła.

Według 60 proc. przedsiębiorców gwarancje pomogły im zrealizować zaplanowane inwestycje w czasie pandemii.

– Rozmawialiśmy z przedstawicielami banków udzielających kredytów ze wspomnianą gwarancją. Nie mają wątpliwości, że to wsparcie jest odpowiednie dla firm wdrażających rozwiązania proekologiczne. Finansowanie przedsięwzięć, które pozytywnie wpływają na środowisko, jest dla nas bardzo ważne – zaznacza Mateusz Walewski.

Nowość lub ulepszenie

Gwarancje BGK to także ratunek dla firm innowacyjnych. Wszystkie przebadane przez BGK przedsiębiorstwa, które planowały wprowadzać nowatorskie rozwiązania, wywiązały się ze swoich zobowiązań.

– Innowacje wprowadzane z pomocą kredytów z gwarancją Biznesmax najczęściej mają charakter nowości lub ulepszeń na skalę międzynarodową. Co to oznacza w praktyce? Wejście MŚP na rynek międzynarodowy lub zwiększenie udziału eksportu w sprzedaży. Potwierdzają to nasze dane. Co piąta firma zwiększyła udział eksportu w sprzedaży lub ma to w planach – wyjaśnia główny ekonomista BGK.

Z gwarancji Biznesmax na nowych i korzystniejszych warunkach MŚP mogą korzystać do końca czerwca. Nowością jest m.in. objęcie wspomnianą gwarancją — będącą pomocą de minimis — kredytów obrotowych odnawialnych, w tym także odnawialnych w rachunku bieżącym. Jeszcze do pierwszej połowy ubiegłego roku wspomniane zabezpieczenie pomagało MŚP w zaciąganiu tylko kredytów inwestycyjnych.

– Dzięki gwarancjom Biznesmax w znaczący sposób udaje się ograniczać lukę dotyczącą finansowania MŚP. Zdaniem ponad 25 proc. beneficjentów, bez wsparcia BGK nie dostaliby takiej kwoty kredytu, jaką udało im się pozyskać z zabezpieczeniem – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Podkreśla, że BGK współpracuje z przedstawicielami sektora bankowego, aby wspólnie tworzyć systemowe rozwiązania dla biznesu.

– Dlatego nasza pomoc finansowa trafia do firm każdej wielkości i z każdej branży. Badani przez nas przedsiębiorcy, którzy dzięki gwarancjom Biznesmax zrealizowali lub kończą zaplanowane inwestycje, jednogłośnie przyznają, że poleciliby kredyt z dopłatą do odsetek tym firmom, które potrzebują wsparcia na wdrażanie innowacyjnego produktu lub usługi – podsumowuje Tomasz Robaczyński.

Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w Grant Thornton, zwraca uwagę na proste zasady ubiegania się o gwarancje Biznesmax.

– Wystarczy, że przedsiębiorca spełnia jedno z 17 kryteriów zdefiniowanych w programie. Wśród nich jest m.in. zgłoszenie do ochrony patentu czy posiadanie działu badawczego w strukturze firmy. O wsparcie mogą starać się również MŚP, które prowadzą projekty wpisujące się w jedną z dziesięciu kategorii inwestycji ekologicznej. Chodzi m.in. o zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby czy termomodernizację budynków – podkreśla Agnieszka Wykrzykowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane