Gwarancje tylko dla innowatorów

opublikowano: 24-02-2016, 22:00

Nowatorskie firmy dostaną wsparcie bez opłat prowizyjnych i na równie prostych zasadach, jak w programie de minimis

Aby skutki spowolnienia gospodarczego nie były tak bardzo dotkliwe dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, wiosną 2013 r. wystartował skierowany do nich program gwarancji de minimis. Miały być one odpowiedzią na potrzeby firm wynikające z trudności w zdobyciu kapitału na bieżącą działalność. Gwarancje zdały egzamin. Cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców, a do tej pory skorzystało z nich ponad 100 tys. firm. Dlatego teraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchamia podobny instrument, tym razem adresowany tylko do innowacyjnych podmiotów z sektora MSP. Wczoraj podpisał w tej sprawie umowę z 10 komercyjnymi bankami.

BGK kierowany przez prezesa Dariusza Kacprzyka ma kolejną ofertę dla małej przedsiębiorczości. Gwarancje dla innowacyjnych firm to trzeci instrument tego typu — po gwarancjach de minimis i wsparciu w ramach programu Cosme.
Zobacz więcej

W SUKURS NOWATORSKIM MSP:

BGK kierowany przez prezesa Dariusza Kacprzyka ma kolejną ofertę dla małej przedsiębiorczości. Gwarancje dla innowacyjnych firm to trzeci instrument tego typu — po gwarancjach de minimis i wsparciu w ramach programu Cosme. Marek Wiśniewski

Ćwierć miliarda gwarancji

— Firmy oceniają gwarancje jako cenne narzędzie, które daje poczucie realnego wsparcia od państwa. Poza tym doświadczenia BGK pokazują, że efekty takich programów przekładają się na pozytywne zmiany w skali makroekonomicznej — ocenia Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK. Pula funduszy dostępnych w nowym programie to 250 mln zł, co pozwoli objąć gwarancjami kredyty o wartości 416 mln zł. To pieniądze jeszcze z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka z poprzedniej unijnej perspektywy, co oznacza, że wsparcie może być udzielane tylko do końca tego roku.

Szefostwo BGK przekonuje, że gwarancje dla innowacyjnych firm będą najbardziej atrakcyjną ofertą na rynku — udzielane bez opłat prowizyjnych i na równie prostych zasadach, jak w programie gwarancji de minimis. Dzięki nim można zabezpieczyć spłatę 60 proc. wartości kredytu. Wysokość pojedynczej gwarancji to nawet 3,5 mln zł. Można ją udzielić na 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla inwestycyjnego.

Zachęcić do ryzyka

Aby dostać nową gwarancję, wystarczy spełnić jeden z siedmiu warunków dotyczących obszaru B+R. Na tej liście jest np. prowadzenie działalności w parku technologicznym. — To instrument, który musi sprawdzić się w warunkach podwyższonego ryzyka, jakie towarzyszy działalności innowacyjnej. W związku z tym powinien on zachęcać sektor prywatny do podjęcia części tego ryzyka. Wydaje się, że taką wystarczającą zachętę udało się wypracować. Składa się na nią przede wszystkim wykorzystanie sprawdzonego wehikułu finansowego z programu gwarancji de minimis oraz akceptowalne przez rynek kryteria innowacyjności. Mamy nadzieję, że pilotaż się powiedzie i to podejście zostanie zastosowane w kolejnych programach gwarancyjnych — komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Gwarancje na innowacje to dla BGK forma testu tego rodzaju wsparcia przed uruchomieniem funduszu gwarancyjnego z funduszy programu operacyjnego Inteligentny Rozwój z perspektywy 2014-20. Instrument będzie dostępny do 31 grudnia tego roku w następujących bankach kredytujących: Alior Bank, Bank BPH, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank Polska i w bankach spółdzielczych zrzeszonych w Grupie Banku BPS oraz Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB-Bank).

Kto może skorzystać

Przedsiębiorca, który chce dostać gwarancję na innowacje, powinien spełniać przynajmniej jeden z siedmiu podstawowych warunków:

1. Zgłosił do ochrony lub posiada prawa wyłączne dotyczące wynalazku objętego ochroną patentową, wzoru użytkowego objętego prawem ochronnym lub wzoru przemysłowego objętego prawem rejestracji.

2. Ma lokalizację i prowadzi działalność w parku technologicznym.

3. Uzyskał i prawidłowo wykorzystał wsparcie typu venture capital, od anioła biznesu lub zrealizował projekt z wykorzystaniem kredytu technologicznego.

4. W ciągu ostatnich trzech lat otrzymał i prawidłowo wykorzystał grant, pożyczkę lub gwarancję w ramach jednego z europejskich, krajowych lub regionalnych programów wspierania B+R lub innowacji.

5. Pieniądze z kredytu ma zamiar przeznaczyć na przedsięwzięcie owocujące wprowadzeniem na rynek nowego lub ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu, którego komercjalizacja ma zwiększyć średnioroczne obroty o 30 proc.

6. W co najmniej jednym roku z trzech ostatnich lat przeznaczył na działalność B+R co najmniej 10 proc. kosztów operacyjnych lub — w przypadku firmy rozpoczynającej działalność bez historii finansowej — w bieżącym okresie podatkowym.

7. W ciągu ostatnich trzech lat zanotował wzrost przychodów o średnio 10 proc. rocznie.

Fundusze UE

101,3 tys. Tylu przedsiębiorców wg danych BGK skorzystało od połowy marca 2013 r. do tej pory z programu gwarancji de minimis.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu